středa 29. ledna 2014

Tvarohové knedlíčky s červenou řepou

Výborné nadýchané knedlíčky, které se dají udělat i nasladko, a slané se hodí třeba do rajské polévky nebo jako příloha.

Suroviny: (2 porce)
Knedlíčky:
  • 120 g odtučněného tvarohu
  • 1 vejce
  • 100 g dětské krupičky
  • asi půl kávové (menší) lžičky kypřícího prášku
  • hrst nasekaných vlašských ořechů (nemusí být)
  • sůl, bylinky podle chuti
Řepa:
  • 2 střední bulvy řepy
  • kousek másla
  • sůl, pepř, bylinky
  • + zakysaná smetana

Řepy oloupeme a nakrájíme na kostičky asi cm x cm. V hrnci rozpustíme máslo a přidáme řepu. Několik minut opékáme, pak zalijeme trochou vody (akorát aby byla řepa ponořená) a dusíme asi 15 minut. Přidáme také sůl, pepř a bylinky. Na knedlíčky smícháme tvaroh s vajíčkem, poté přidáme kypřící prášek, ořechy, sůl, bylinky a krupičku. Rukou tvoříme knedlíčky, které ještě obalíme v troše krupičky, aby se nelepily. Vaříme je ve vroucí osolené vodě asi 10 minut (vyplavou rychleji, ale dejte jim víc času). Na talíři ozdobíme zakysanou smetanou a ořechy.



Cheesecake

Recept pochází z blogu Crusty Corner a na první pokus jsem si vybrala pouze třetinové množství náplně. Úplně stačilo.

Suroviny:
Krusta:
  • 1 a 1/3 balení červených čtvercových BeBe sušenek
  • poloviční množství másla (tedy asi 80 g)
Krém:
  • 300 g Philadelfie
  • 60 ml mléka
  • 80 g zakysané smetany
  • pár kapek vanilkového extraktu
  • 100 g cukru
  • 1 vejce
  • 10 g hladké mouky


Všechny suroviny necháme hodinu před přípravou na lince, aby měly pokojovou teplotu. Sušenky pořádně rozdrtíme mixérem nebo v utěrce a smícháme je s máslem. Hmotu rozprostřeme do kulaté formy (nezapomene vymazat) a "udusáme" dnem skleničky. Do Philadelfie mixérem vmícháme cukr, a pak už jen ručně a jemně zamícháme další suroviny. Cheesecake budeme péct ve vodní lázni, proto pokud nemáte silikonovou formu, musíte ji obalit staniolem, aby se do ní nedostala voda. Krémovou směs nalijeme na korpus a necháme pár minut stát, aby vyprchaly bublinky. Troubu rozpálíme na 175°C. Do hlubokého plechu nalijeme asi 1 cm vařící vody, vložíme formu a dáme péci do trouby na 50 minut (při větším množství náplně trochu přidejte). Během pečení troubu neotevírejte a vydržte to ještě dalších 6 hodiny, aby povrch nepopraskal. Pak dejte cheesecake zchladit do lednice, a můžete podávat.




pondělí 27. ledna 2014

Mrkvovo-zázvorová polévka

Recept pochází z časopisu Albert v kuchyni z ledna 2014 a změnila jsem na něm jen maličkosti. Rozpis je na dvě porce.

Suroviny:

  • 4 střední mrkve
  • olivový olej
  • menší cibule
  • stroužek česneku
  • 1 cm kousek zázvoru
  • zeleninový vývar (kostka bujonu)
  • 100 g čočky
  • mletý kmín, sůl, pepř, tymián


Čočku si aspoň na 6 hodin předem namočíme do vody. Mrkve oloupeme, nakrájíme na větší kusy a dáme na plech vyložený pečícím papírem. Zastříkneme olejem, posypeme kmínem, solí a pepřem a pečeme 30 minut v troubě rozpálené na 180°C. V hrnci rozpálíme olej, chvíli opékáme nakrájenou cibuli a pak přidám i rozmačkaný česnek. Nasypeme upečenou mrkev, nastrouhaný zázvor, tymián a zalijeme vodou s kostkou bujonu (stačí 1/3). Vaříme asi půl hodiny, než je mrkev měkká. Mezitím dáme do druhého hrnce se studenou vodou propláchnutou čočku a uvaříme ji do měkka. Polévku rozmixujeme, případně dokořeníme, a smícháme se slitou uvařenou čočkou.


neděle 26. ledna 2014

Celozrnný žitný chleba

Recept na tento kváskový chléb pochází z webu Maškrtnicy, a nebylo na něm zatím potřeba nic měnit. Na fotkách vidíte bochníček z poloviční dávky.

Suroviny:

  • 250 g přes noc rozkvašeného kvasu
  • 525 g vody (nebo černého piva)
  • 30 g medu, melasy nebo jiného přírodního sladidla
  • 250 g vloček (žitných nebo ovesných)
  • 50 g slunečnice nebo jiných semínek (dýně, sezam, loupané konopné semínko) + na posypání
  • 375-400 g žitné mouky
  • 15 g soli


Všechny suroviny smícháme ve velké míse (nejdříve tekuté přísady s kváskem a vločkami), aby se zapracovala všechna mouka. Nemícháme déle (těsto nemusí být hladké, naopak) a dáme do připravené formy (nezapomeňte vysypat a vymazat, pokud nemáte silikon, nebo vyložit pečícím papírem). Posypeme semínky a necháme po igelitem (v igelitové tašce) kynout asi 4 hodiny, než se chléb nafoukne a na povrchu mírně popraská. Rozpálíme troubu na 250°C, postříkáme povrch chleba vodou a pečeme asi deset minut. Pak ztlumíme na 220°C a pečeme 45 minut. Vyndáme chléb z formy a nakonec jej necháme deset minut dopékat volně na mřížce. Krájíme až když je úplně vychladlý. Chléb vydrží velmi dlouho akorát měkký s křupavou kůrkou.


Poloviční dávka je málo :-)

Kakaovo - tvarohový koláč

Recept na jednoduchý koláč, aneb co člověk nevymyslí, když má spotřebovat Heru.

Suroviny:
Těsto:

  • 400 g hladké mouky
  • 225 g Hery
  • 125 g cukru moučka
  • 50 g cukru krupice
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva
  •  lžíce kakaa


Náplň:

  • 1 vanilkový pudink
  • 250 ml mléka
  • 50 g cukru
  • 1 vanička tvarohu (tučného nebo polotučného)


Ze všech suroviny vypracujeme těsto a necháme ho asi hodinu v chladu.  Pak asi 3/4 těsta vyválíme, či prsty vtlačíme rovnoměrně na dno formy (nezapomeneme na okraje). Pudink uvaříme v poloviční dávce mléka a necháme trochu vychladnout. Pak vmícháme cukr a tvaroh. Náplň nalijeme na koláč a jeho povrch postrouháme zbytkem těsta. Pečeme asi 40 minut v troubě rozpálené na 175°C.



pátek 17. ledna 2014

Makový závin

Recept pochází z kuchařky "Klenoty klasické evropské kuchyně" od Romana Vaňka. 

Suroviny:

  • Těsto
  • 180 ml mléka
  • 500 g hladké mouky
  • 30 g čerstvého droždí
  • 60 g cukru krupice
  • 10 g vanilkového cukru
  • 60 g změklého sádla
  • 1 vejce
  • trochu soli


Náplň:

  • 250 ml mléka (nakonec jsem přidávala asi ještě 100 ml)
  • 250 g mletého máku
  • 20 g vanilkového cukru
  • 40 g moučkového cukru
  • 40 g medu
  • 100 g švestkových povidel
  • špetka mletého hřebíčku
  • 50 ml tuzemského rumu


+ trochu vajíčka s mlékem na potření

V rendlíku smícháme mák a mléko, přivedeme k varu a lehce vaříme do změknutí. Přidáme zbytek surovin (kromě rumu), zamícháme, necháme vychladnout a poté přidáme i rum.

Těsto zaděláme na omládek. Do mísy prosejeme mouku, uděláme v ní důlek, do něj rozdrobíme droždí a zalijeme asi 2/3 mléka pokojové teploty. Zamícháme na tekuté těsto, poprášíme moukou a necháme asi 30 minut vzejít. Pak přidáme všechny ostatní suroviny a vypracujeme hladké těsto. Vyklopíme na vál, vytvarujeme dva bochánky a necháme je opět půl hodiny odpočívat přikryté utěrkou. Bochánek rozválíme na plát asi 30x30 cm, potřeme náplní (na jedné straně necháme asi 2 cm volné) a zamotáme jako roládu - volný okraj potřeme vajíčkem a slepíme. Závin podélně rozřízneme a dva vzniklé pruhy smotáme do copu. Jde to špatně a pruhy se rozpadají, proto je lepší postupovat rychle. Stočený cop dáme do vymazané formy a necháme kynout asi 45 minut. Pak potřeme vajíčkem a pečeme asi 40 minut v troubě předehřáté na 160°C. Necháme chvíli zchladnout ve formě a pak na mřížce.




Jednoduchá bublanina

Není nic rychlejšího a snazšího :-).

Suroviny:

  • 80 ml slunečnicového oleje nebo stejné množství rozpuštěného másla
  • 3 vajíčka
  • 200 ml mléka nebo podmáslí
  • 150 g moučkového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 prášek do pečiva
  • 150 g hladké mouky
  • 150 g polohrubé mouky

  • asi 400 g ovoce (čerstvého, mraženého nebo kompotu)


Olej, vajíčka, cukry a mléko vyšleháme elektrickým šlehačem dohladka, přidáme kypřící prášek smíchaný s moukami a opět dohladka rozmícháme. Těsto nalijeme do formy (kovové nezapomenout vymazat) a posypem nakrájeným ovocem (na fotce broskvový kompot). Kdo bude chtít, může posypat drobenkou. Pečeme asi 25 minut v troubě vyhřáté na 175°C, než zezlátne.