Zobrazují se příspěvky se štítkemzelí. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemzelí. Zobrazit všechny příspěvky

úterý 29. října 2013

Segedínský guláš

Recept je z magazínu Albert 10/2013 a uvádím ho v nezměněné podobě - aby si každý mohl poměry přepočítat sám. Pouze doporučuji trochu šetřit s paprikou, a také použít kysané zelí v pytlíku - je kyselejší než to z plechovky nebo skla. Vypsané suroviny vystačí pro 6 osob.

Suroviny:

  • 1 kg vepřové plece
  • 3 lžíce hladké mouky
  • 3 lžíce sádla
  • 1 velká cibule
  • 3 lžíce sladké papriky
  • 1 lžička kmínu
  • 200 ml vývaru
  • 1 lžíce rajčatového pyré
  • 400 g kysaného zelí
  • 1 kelímek zakysané smetany
  • sůl, pepř, bobkový list a případně cukr na dochucení


Maso nakrájíme na kostky o hraně asi dva centimetry a obalíme v mouce. V hrnci rozpálíme sádlo a maso na něm postupně opečeme a vyndáme. Do hrnce nasypeme nakrájenou cibuli, osmahneme dozlatova a pak hrnec stáhneme z ohně. Přidáme papriku (aby nezhořkla), kmín, protlak, bobkový list, pepř a maso a podlijeme vývarem. Vrátíme na oheň a vaříme asi 15 minut. Poté přidáme scezené  a pokrájené zelí a vaříme ještě asi 20 minut. ochutnáme, jestli je maso měkké, případně přidáme sůl, pepř nebo cukr (můžeme i okyselit šťávou ze zelí), a vmícháme smetanu. Krátce povaříme a podáváme.

Hotovo :-).

čtvrtek 26. září 2013

Zelňáky

Konečně jsem našla recept na zelňáky, jaký jsem si představovala - křupavé, se spoustou zelí a vonící po domácím sádle. Pochází z tohoto kuchařského blogu. Suroviny vystačí na malou dávku (na fotce).

Suroviny:

  • 250 g hladké mouky
  • 225 g kysaného zelí, pokrájeného na kratší kousky
  • 75 g kvalitního sádla (já použila rovnou sádlo se škvarky)
  • dvě lžíce škvarků, najemno nakrájených (pokud nebyly v sádle)
  • 1/2 vejce
  • sůl, pepř a mletý nebo celý kmín


Ze surovin vypracujeme těsto, rozválíme ho na tenkou placku a tu nařežeme na čtverce nebo obdélníky. Ty klademe na plech, vyložený pečícím papírem, a pečeme asi 20 min v troubě rozpálené na 200°C.

Jedna dávka bude málo ;-) .