Zobrazují se příspěvky se štítkemsladké. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemsladké. Zobrazit všechny příspěvky

pondělí 7. července 2014

Bublanina

Recept z nové kuchařky od Alberta s názvem "Spolu u stolu". Můžete použít jakékoliv letní ovoce, klidně i kompotované (pak uberte na cukru) nebo mražené. Suroviny vystačí na jeden velký plech nebo dva malé.

Suroviny:
Těsto:

  • 50 g másla
  • 150 g moučkového cukru
  • 4 vajíčka
  • sáček vanilkového cukru
  • 200 g polohrubé mouky
  • sáček prášku do pečiva
  • 450 g hustšího bílého jogurtu (já dala Hollandii)

  • cca 500 g ovoce (já použila rybíz a žluté maliny)


Drobenka:

  • 50 g másla
  • 50 g krupicového cukru
  • 80 g hrubé mouky


V míse vyšleháme máslo, žloutky a oba cukry. Poté postupně zamícháme mouku, kypřící prášek a jogurt. Nakonec přidáme sníh ušlehaný z bílků. Těsto nalijeme na plech a pečeme 10-15 minut na 180°C. Poté vyndáme, nasypeme ovoce a drobenku a dopečeme asi 25 minut na 160°C, než drobenka zezlátne.





pátek 20. června 2014

Tvarohové knedlíky

Není nic jednoduššího. Recept vystačí na 3-4 porce. Recept je z Apetitu.

Suroviny:
Těsto:

  • 1 vejce
  • 50 g másla
  • 250 g odtučněného tvarohu
  • špetka soli
  • půl lžičky prášku do pečiva
  • cca 250 g hrubé mouky


Zbytek:

  • meruňky, švestky nebo jahody na náplň
  • máslo na polití
  • moučkový cukr na posypání
  • nastrouhaný tvrdý tvaroh (asi 125 g, prostě jedno balení) na posypání


Máslo rozpustíme a dohladka smícháme s vajíčkem a tvarohem. Přidáme sůl a kypřící prášek a postupně zapracujeme mouku, dokud nebude těsto tuhé. Pak do něj obalujeme ovoce - doporučuji si posypat prkénko i ruce moukou, aby se vám těsto nelepilo. Vaříme asi 12 minut ve vroucí osolené vodě.



sobota 12. dubna 2014

Trojbarevné houstičky

Recept na základní těsto pochází z mé oblíbené kuchařky Poklady klasické české kuchyně od Romana Vaňka. Následně jsem každou část "obarvila" jinou surovinou - tento pokus vypadal hezky syrový, ale na hotových houstičkách barvy moc nejsou vidět.

Suroviny:
Těsto: (množství na dva menší mazance)

  • 460 g hladké mouky
  • 200 g polohrubé mouky
  • kostka droždí
  • 230 ml vlažného mléka
  • 120 g cukru
  • 2 sáčky vanilkového cukru
  • 140 g změklého másla (může být méně)
  • špetka soli
  • nastrouhaná kůra z jednoho citronu
  • 2 vejce
+
  • dvě lžíce mletého máku
  • dvě lžíce kakaa na vaření a hrst nadrobno nasekaných vlašských ořechů
  • dvě lžíce mletých mandlí a hrst sušených brusinek
+
  • rozšlehané vejce na potření


Ze suroviny vypracujeme klasické kynuté těsto (postup např. tady), rozdělíme na tři díly, do každého zapracujeme jednu barvící přísadu a necháme alespoň hodinu kynout na teplém místě (každé těsto zvlášť v míse). Následně upleteme houstičky, přičemž na každý pramen použijeme jinou barvu těsta. Necháme ještě asi 15 minut kynout na plechu, potřeme vajíčkem a pečeme asi 20 minut v troubě rozpálené na 175°C. Uvedené množství stačilo asi na 18 středních houstiček.

Před potřením a pečením


pátek 7. března 2014

Bábovka s tvarohovou náplní

Bábovka a cheesecake dohromady, jak ji nazval můj bratr. Recept pochází z březnového čísla časopisu Albert v kuchyni a pouze jsem snížila množství náplně (bylo jí příliš) a nedala kakao (ne kvůli chuti, ale u rodičů doma prostě nebylo).

Suroviny:
Těsto:

  • 3 vejce
  • 150 g krupicového cukru
  • 60 ml slunečnicového oleje
  • 100 ml mléka
  • 300 g polohrubé mouky
  • 2 lžíce kakaa
  • 1 prášek do pečiva
  • máslo na vymazání formy

Náplň:

  • 1 a půl vaničky polotučného tvarohu
  • sáček vanilkového pudinku
  • 1 vejce
  • 3 lžíce moučkového cukru
  • 1 vanilkový cukr


Přísady na náplň smícháme dohromady. V druhé míse asi 5 minut šleháme vajíčka s cukrem. Pak přidáme další suroviny a mouku, do které jsme předtím zamíchali kypřící prášek. Do vymazané formy nalijeme třetinu těsta, pak dokola do středu těsta dáme lžící tvaroh, zalijeme druhou třetinou těsta, zase dáme tvaroh a zakončíme těstem. Pečeme v troubě vyhřáté na 175°C asi 40 minut. 



pondělí 3. března 2014

Mrkvová bábovka

V receptu jsem se volně inspirovala u Kitchenette. Když jsem bábovku dopekla, bála jsem se, že bude příliš mokrá a nedopečená. Nakonec všem chutnala, takže vlhkost nebyla na škodu.

Suroviny:
300 g najemno nastrouhané mrkve
300 g hladké mouky
100 g nasekaných vlašských ořechů
300 g bílého jogurtu
2 vejce
2 lžičky kypřícího prášku
1 lžička sody
3 lžíce oleje
50 g rozinek nebo brusinek (nejlépe přes noc namočených v rumu)
150 g třtinového cukru (část můžete nahradit vanilkovým)
lžička skořice
lžička sušeného zázvoru

Suché ingredience smícháme v jedné míse, mokré v druhé a nakonec vše zamícháme dohromady. Formu na bábovku vymažeme máslem a vysypeme polohrubou moukou a nalijeme těsto. Pečeme v rozpálené troubě na 175°C asi 60 minut. Upečenost vyzkoušíme špejlí - pokud vyjde hladká, je těsto upečené.


pondělí 17. února 2014

Banánový chléb

Podobný recept už tu je - jedná se o muffiny, ale chlebík je přece jenom chlebík ;-) Recept je složenina několika návodů na banánové chleby z internetu.

Suroviny:

  • 3 menší banány, hodně zralé
  • 200 g bílého jogurtu
  • 40 g medu nebo třtinového cukru
  • sáček vanilkového cukru
  • vrchovatá lžička kypřícího prášku
  • 2 vejce
  • 250 g mouky (1/2 obyčejné hladké a 1/2 špaldové)
  • lžička skořice
  • 3 lžíce oleje
  • 30 g nasekaných vlašských ořechů
  • 50 g nasekané hořké čokolády


Banány vidličkou rozmačkáme v míse a postupně přidáme všechny další suroviny. Zamícháme do hladkého těsta a nalijeme do vysypané nebo pečícím papírem vyložené formy. Pečeme asi 50 minut v troubě rozpálené na 180°C. Povrch můžeme posypat třtinovým cukrem, který se v troubě rozpeče do křupavé kůrky.



Ideální banány. A ještě se slevou ;-)


neděle 2. února 2014

Dýňové muffiny

Z obrovských dýní hokkaido je občas více pyré, než je potřeba na polévku. Tento recept nabízí jeho využití.

Suroviny:

  • 350 g hladké mouky
  • 50 g ovesných vloček + na posypání
  • 1/2 lžičky prášku do pečiva
  • špetka soli
  • 50 g rozinek
  • 50 g nasekaných vlašských ořechů
  • 40 g másla 
  • 3 velké lžíce medu
  • 150 ml mléka
  • 250 g dýňového pyré
  • 1 vejce
  • skořice, zázvor, perníkové koření
  • trochu třtinového cukru


Dýni nakrájíme na větší kostky a vaříme ve vodě (bez soli, koření apod.) do změknutí. Pak většinu vody slijeme a dýni rozmixujeme na pyré. V míse smícháme sypké ingredience, přidáme med rozpuštěný s máslem, pyré, žloutek a mléko a smícháme v těsto, které se snadno nabírá lžící. Bílek vyšleháme dotuha a opatrně zamícháme do těsta. Naplníme formičky a povrch muffinů posypeme trochou ovesných vloček a třtinového cukru. Pečeme asi 25 minut v troubě rozpálené na 180°C.



sobota 1. února 2014

Hvězda z kynutého těsta s náplní z tvarohu a čokolády

Recept na těsto hvězdu je z facebookové pekařské skupiny PečemPecen.cz. Vychází z klasického kynutého těsta, ale je zajímavý způsobem překládání. Náplně můžete vyzkoušet různé, například s nugetou, povidly, mákem nebo jen máslem, oříšky a skořicí.

Suroviny:
Těsto:
500 g hladké mouky
2 vejce
60 g cukru
180 ml mléka
40 g másla
1 sáček sušeného droždí nebo asi 30 g čerstvého
Náplň:
250 g tvarohu ve staniolu
jedno a půl vejce
trochu mléka na zředění
1 vanilkový cukr
50 g cukru
70 g čokolády na vaření
+ půl vajíčka a trochu (nejlépe) třtinového cukru


Ze suroviny vypracujeme hladké těsto (jak na kynuté najdete třeba tady) a necháme asi hodinu kynout na teplém místě. Mezitím smíchejte tvaroh, vajíčko, mléko a cukr a přidejte nastrouhanou čokoládu. Část můžete nakrájet nožem na hrubší kousky. Vykynuté těsto rozdělte na čtyři stejně velké díly a z nich vyválejte placky. První placku potřete náplní, na ní dejte druhou a opět potřete, až máte něco jako palačinkový dort. Horní vrstvu nepotírejte. Nakrájejte na 16 dílů, a střed nechte vcelku. Vezměte vždy dva prameny, každý do jedné ruky, a proti sobě je dvakrát otočte (tedy buď oba točte dovnitř nebo oba ven). Takto zpracujte všechny paprsky do tvaru hvězdy. Potřete zbylým vajíčkem rozšlehaným se lžící cukru a ještě trochu posypte navrchu. Pečte v rozpálené troubě na 180°C asi 35 minut.


Před pečením


Detail na řezu



středa 29. ledna 2014

Cheesecake

Recept pochází z blogu Crusty Corner a na první pokus jsem si vybrala pouze třetinové množství náplně. Úplně stačilo.

Suroviny:
Krusta:
  • 1 a 1/3 balení červených čtvercových BeBe sušenek
  • poloviční množství másla (tedy asi 80 g)
Krém:
  • 300 g Philadelfie
  • 60 ml mléka
  • 80 g zakysané smetany
  • pár kapek vanilkového extraktu
  • 100 g cukru
  • 1 vejce
  • 10 g hladké mouky


Všechny suroviny necháme hodinu před přípravou na lince, aby měly pokojovou teplotu. Sušenky pořádně rozdrtíme mixérem nebo v utěrce a smícháme je s máslem. Hmotu rozprostřeme do kulaté formy (nezapomene vymazat) a "udusáme" dnem skleničky. Do Philadelfie mixérem vmícháme cukr, a pak už jen ručně a jemně zamícháme další suroviny. Cheesecake budeme péct ve vodní lázni, proto pokud nemáte silikonovou formu, musíte ji obalit staniolem, aby se do ní nedostala voda. Krémovou směs nalijeme na korpus a necháme pár minut stát, aby vyprchaly bublinky. Troubu rozpálíme na 175°C. Do hlubokého plechu nalijeme asi 1 cm vařící vody, vložíme formu a dáme péci do trouby na 50 minut (při větším množství náplně trochu přidejte). Během pečení troubu neotevírejte a vydržte to ještě dalších 6 hodiny, aby povrch nepopraskal. Pak dejte cheesecake zchladit do lednice, a můžete podávat.




neděle 26. ledna 2014

Kakaovo - tvarohový koláč

Recept na jednoduchý koláč, aneb co člověk nevymyslí, když má spotřebovat Heru.

Suroviny:
Těsto:

  • 400 g hladké mouky
  • 225 g Hery
  • 125 g cukru moučka
  • 50 g cukru krupice
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva
  •  lžíce kakaa


Náplň:

  • 1 vanilkový pudink
  • 250 ml mléka
  • 50 g cukru
  • 1 vanička tvarohu (tučného nebo polotučného)


Ze všech suroviny vypracujeme těsto a necháme ho asi hodinu v chladu.  Pak asi 3/4 těsta vyválíme, či prsty vtlačíme rovnoměrně na dno formy (nezapomeneme na okraje). Pudink uvaříme v poloviční dávce mléka a necháme trochu vychladnout. Pak vmícháme cukr a tvaroh. Náplň nalijeme na koláč a jeho povrch postrouháme zbytkem těsta. Pečeme asi 40 minut v troubě rozpálené na 175°C.



pátek 17. ledna 2014

Makový závin

Recept pochází z kuchařky "Klenoty klasické evropské kuchyně" od Romana Vaňka. 

Suroviny:

  • Těsto
  • 180 ml mléka
  • 500 g hladké mouky
  • 30 g čerstvého droždí
  • 60 g cukru krupice
  • 10 g vanilkového cukru
  • 60 g změklého sádla
  • 1 vejce
  • trochu soli


Náplň:

  • 250 ml mléka (nakonec jsem přidávala asi ještě 100 ml)
  • 250 g mletého máku
  • 20 g vanilkového cukru
  • 40 g moučkového cukru
  • 40 g medu
  • 100 g švestkových povidel
  • špetka mletého hřebíčku
  • 50 ml tuzemského rumu


+ trochu vajíčka s mlékem na potření

V rendlíku smícháme mák a mléko, přivedeme k varu a lehce vaříme do změknutí. Přidáme zbytek surovin (kromě rumu), zamícháme, necháme vychladnout a poté přidáme i rum.

Těsto zaděláme na omládek. Do mísy prosejeme mouku, uděláme v ní důlek, do něj rozdrobíme droždí a zalijeme asi 2/3 mléka pokojové teploty. Zamícháme na tekuté těsto, poprášíme moukou a necháme asi 30 minut vzejít. Pak přidáme všechny ostatní suroviny a vypracujeme hladké těsto. Vyklopíme na vál, vytvarujeme dva bochánky a necháme je opět půl hodiny odpočívat přikryté utěrkou. Bochánek rozválíme na plát asi 30x30 cm, potřeme náplní (na jedné straně necháme asi 2 cm volné) a zamotáme jako roládu - volný okraj potřeme vajíčkem a slepíme. Závin podélně rozřízneme a dva vzniklé pruhy smotáme do copu. Jde to špatně a pruhy se rozpadají, proto je lepší postupovat rychle. Stočený cop dáme do vymazané formy a necháme kynout asi 45 minut. Pak potřeme vajíčkem a pečeme asi 40 minut v troubě předehřáté na 160°C. Necháme chvíli zchladnout ve formě a pak na mřížce.




Jednoduchá bublanina

Není nic rychlejšího a snazšího :-).

Suroviny:

  • 80 ml slunečnicového oleje nebo stejné množství rozpuštěného másla
  • 3 vajíčka
  • 200 ml mléka nebo podmáslí
  • 150 g moučkového cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 prášek do pečiva
  • 150 g hladké mouky
  • 150 g polohrubé mouky

  • asi 400 g ovoce (čerstvého, mraženého nebo kompotu)


Olej, vajíčka, cukry a mléko vyšleháme elektrickým šlehačem dohladka, přidáme kypřící prášek smíchaný s moukami a opět dohladka rozmícháme. Těsto nalijeme do formy (kovové nezapomenout vymazat) a posypem nakrájeným ovocem (na fotce broskvový kompot). Kdo bude chtít, může posypat drobenkou. Pečeme asi 25 minut v troubě vyhřáté na 175°C, než zezlátne.


čtvrtek 2. ledna 2014

Vánočka

Výborná vánočka, která se zatím vždycky povedla. Recept je z knihy "Poklady klasické české kuchyně" od Romana Vaňka. Videonávod, jak ji upléct z 6 pramenů, najdete tady (nejedná se o moje video).

Suroviny: (na jednu vánočku)

  • 230 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 1/2 kostky droždí (20g)
  • 115 ml vlažného mléka
  • 50 g cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 70 g másla
  • špetka soli
  • kůra z jednoho citronu
  • 1 vejce + asi půlka na potření
  • 35 g rozinek (můžeme dopředu namočit do rumu)
  • 35 g loupaných nasekaných mandlí
  • mandlové lupínky na posypání


V míse smícháme obě mouky a do důlku uprostřed rozdrobíme droždí. Zalijeme několika lžícemi mléka a zamícháme s trochou mouky okolo, až vznikne tekutá kašička. Její povrch posypeme trochou mouky a necháme zakryté asi 30 min vzejít. Pak přidáme zbytek ingrediencí (kromě ovoce a mandlí) a vypracujeme hladké těsto. Těsto při hnětení nadlehčujeme, aby se do něj dostal vzduch. Nakonec vmícháme rozinky a mandle a necháme asi hodinu kynout zakryté v míse. Z těsta vytvarujeme 6 pramenů, ze kterých podle návodu spleteme vánočku. Necháme ji kynout asi 45 minut na plechu. Pak je potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme asi 40 minut v troubě rozpálené na 170°C. Kvůli výšce se může začít nahoře připalovat, doporučuji ji proto po vyskočení péct zakrytou alobalem a odkrýt na posledních deset minut.


Z 9 pramenů (čtyři, tři, dva)

Ze šesti, drží mnohem lépe.





pondělí 9. prosince 2013

Linecké cukroví

Recept pochází z Albert magazínu z prosince 2012.

Suroviny:

  • 200 g másla pokojové teploty
  • 100 g moučkové cukru + na posypání
  • 2 žloutky
  • špetka soli
  • 300 g hladké mouky
  • 1 lžička jemně nastrouhané citronové kůry
  • džem na spojování

Ze všech surovin kromě džemu vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do folie a necháme přes noc odpočívat v lednici. Druhý den z něj vyválíme tenčí plát, ze kterého vykrajujeme různé tvary - je vhodné si počítat, kolik kterých máte, aby vám vyšly dvojice s dírou a bez díry. Pečeme v troubě rozpálené na 180°C 5-8 minut. Potom slepujeme nějakým kyselejším džemem - ideální je rybízový (já měla z josty).




Marokánky

Recept jsem dostala od přítelovy maminky a dá se použít jak na velké marokánky, tak na menší jako cukroví.

Suroviny:

  • 100 g cukru
  • 100 g hrubě nasekaných ořechů (já dala loupané mandle)
  • 100 g kandovaného ovoce (kůry)
  • 50 g másla
  • 100 ml mléka
  • 50 g hrubé mouky
  • 50 g čokolády na vaření + kousek másla na polevu


Cukr, ořechy, kůru, máslo, mléko a polovinu mouky dáme do kastrůlku na plotnu za stálého míchání krátce povaříme. Vmícháme zbytek mouky a na plech klademe placičky, které pečeme v rozpálené troubě na 180°C asi 15 minut (než trochu zhnědnou). Vychladlé je potíráme čokoládou na vaření rozpuštěnou s trochou másla ve vodní lázni.


Vánoční perníčky

Recept pochází z kartiček, které vycházely jako příloha MF Dnes v prosinci 2013. Pekla jsem je asi měsíc před Štědrým dnem, tak snad do té doby změknou :-)

Suroviny:
  • 100 g másla (dala jsem 1/2 Hery a 1/2 másla)
  • 250 g medu
  • 125 g přírodního (tmavého nebo třtinového) cukru
  • 1 lžíce koření do perníku (nejvíc dám skořice, dále anýz, badyán, nové koření a hřebíček - čerstvě utlučené, nebo si ho kupte už hotové)
  • 2 lžíce kakaa
  • 600 g hladké mouky
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 vejce
  • vajíčko na potření
  • + bílek, moučkový cukr a citron na polevu

Máslo, med, cukr, koření a kakao zahříváme v hrnci  mícháme, dokud se všechno nerozpustí. Necháme vychladnout a vlijeme do mísy s prosátou moukou, smíchanou se solí a práškem do pečiva. Přidáme vajíčka a vypracujeme hladké těsto. To zabalíme do fólie a necháme přes noc v lednici odpočinout. Druhý den si vždycky odkrojíme kus na válení a zbytek necháme v chladu. Těsto rozválíme na silnější plát, vykrajujeme tvary a potíráme je vajíčkem. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C asi 15 minut - jak jsou od kakaa tmavé, je třeba je pořádně hlídat. Zbytek na vále po vykrajování zpracujeme v ruce s nově uříznutým kusem těsta a opakujeme. Zdobíme bílkovou polevou (utřený jeden bílek, trochu citronové šťávy a moučkového cukru, kolik se vejce, aby poleva držela) nebo kupovanými zdobičkami.


neděle 1. prosince 2013

Vanilkové rohlíčky

Recept je z časopisu Albert v kuchyni z prosince 2012. Jemně mleté mandel jsem koupila v Lidlu.

Suroviny:

  • 300 g hladké mouky
  • 50 g moučkového cukru
  • 200 g másla (já dala půl na půl máslo a Heru)
  • 100 g mandlí (oloupaných a umletých)
  • 2 žloutky
  • moučkový cukr a sáček vanilkového na obalování


Máslo nakrájíme na víc kusů, dáme do misky a přidáme další suroviny. Necháme chvíli v pokojové teplotě a pak rukama vypracujeme hladké těsto. Zabalíme ho do folie a přes noc nebo na několik hodin uložíme do lednice. Z těsta tvarujeme rohlíčky a pečeme v troubě rozpálené na 180°C asi 12 minut, než mírně zezlátnou. Ještě teplé je obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.



Alsaský jablečný koláč

Recept pochází z výborného blogu s domácím pečením "Domácí jídlo u Lípy" a pouze jsem trochu snížila množství náplně.

Suroviny:

Těsto:

  • 100 g polohrubé mouky 
  • 100 g hladké mouky
  • 40 g moučkového cukru
  • 100 g másla
  • 1 žloutek
  • špetka soli
  • 2-3 lžíce studené vody

 Náplň:

  • 4 jablka
  • 2 lžíce citrónové šťávy
  • 60 g krupicového cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 2 vejce
  • 100 ml smetany ke šlehání


Máslo necháme trochu povolit a vypracujeme hladké těsto. To uložíme aspoň na půl hodiny do lednice, aby ztuhlo. Pak ho vyválíme do velikosti dortové formy. Nezapomeneme ve formě nechat vyšší okraje, aby náplň nevytekla. Jablka oloupeme, vykrájíme jadřince a nakrájíme je na čtvrtky. Ty nařízneme (ale nedořízneme) svrchu na plátky. Dobře to jde, pokud kousek jablka umístíme na prkénko mezi dvě vařečky a nařezáváme tak, že se vždy o vařečky zastavíme, a jablko tak nepřekrojíme. Čtvrtkami poklademe dokolečka a doprostřed těsto, jablka pokameme citrónem a těsto několikrát propíchneme vidličkou. Pečeme asi 25 minut na 175°C. Mezitím si vyšleháme mixérem vajíčka s oběma cukry do pěny, přidáme smetanu a směsí zalijeme předpečený koláč. Pečeme dalších 20 minut, než povrch lehce zhnědne. Studený byl moc dobrý, teplý jsme neochutnali.



pátek 29. listopadu 2013

Svatomartinské rohlíčky

Trochu se zpožděním, ale výborné jsou vždycky!

Suroviny:
Těsto:
500 g hladké mouky
50 g rozpuštěného másla
80 g cukru
sáček vanilkového cukru
1/2 kostky droždí
60 g másla
100 ml mléka (přidávejte postupně
1 vajíčko
+ trochu rozšlehaného vajíčka na potření

Maková náplň: tady

Tvarohová náplň: tady

Postupuje jako u klasického kynutého těsta - z trošky cukru, mléka a droždí si necháme vzejít kvásek, který přidáme k prosáté mouce s oběma cukry, rozpuštěným máslem, tvarohem, vajíčkem a zbytkem mléka. Vypracujeme hladké těsto, které se nelepí na stěny mísy (můžeme přidat mouku nebo mléko).  Přikryjeme utěrkou a necháme asi hodinu kynout na teplém místě. Následně polovinu těsta rozválíme a krájíme na podlouhlé trojúhelníky. Ke kratší straně dáme lžíci náplně, zamotáme a klademe na plech. Necháme kynout ještě dvacet minut, potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do rozpálené trouby na 175°C asi na 25 minut. S těstem se díky tvarohu trochu hůře pracuje, ale chuť je zajímavá - jsou více nadýchané než klasické kynuté těsto.




neděle 17. listopadu 2013

Kynuté bochánky

Recept pochází z mé oblíbené kuchařky "Poklady české kuchyně" od Romana Vaňka a původně byl určen na mazanec.

Suroviny:
  • 250 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 1/2 kostky droždí
  • 115 ml vlažného mléka
  • 60 g cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru nebo aroma
  • 70 g másla
  • špetka soli
  • nastrouhaná kůra z jednoho citronu
  • 1 vejce
  • sušené ovoce (nebo jen rozinky) a nasekané loupané mandle - dohromady asi 150 g, předem namočené do rumu
  • rozšlehané vajíčko na pomazání

V míse smícháme obě mouky a do důlku uprostřed rozdrobíme droždí. Zalijeme několika lžícemi mléka a zamícháme s trochou mouky okolo, až vznikne tekutá kašička. Její povrch posypeme trochou mouky a necháme zakryté asi 30 min vzejít. Pak přidáme zbytek ingrediencí (kromě ovoce a mandlí) a vypracujeme hladké těsto. Těsto při hnětení nadlehčujeme, aby se do něj dostal vzduch. Nakonec vmícháme rozinky a mandle a necháme asi hodinu kynout zakryté v míse. Z těsta vytvarujeme bochánky, já jich měla 12, a  necháme je ještě asi 20 minut kynout na plechu. Pak je potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme asi 20 minut v troubě rozpálené na 175°C.

Před kynutím na plechu.