Zobrazují se příspěvky se štítkemcukroví. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemcukroví. Zobrazit všechny příspěvky

pondělí 9. prosince 2013

Linecké cukroví

Recept pochází z Albert magazínu z prosince 2012.

Suroviny:

  • 200 g másla pokojové teploty
  • 100 g moučkové cukru + na posypání
  • 2 žloutky
  • špetka soli
  • 300 g hladké mouky
  • 1 lžička jemně nastrouhané citronové kůry
  • džem na spojování

Ze všech surovin kromě džemu vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do folie a necháme přes noc odpočívat v lednici. Druhý den z něj vyválíme tenčí plát, ze kterého vykrajujeme různé tvary - je vhodné si počítat, kolik kterých máte, aby vám vyšly dvojice s dírou a bez díry. Pečeme v troubě rozpálené na 180°C 5-8 minut. Potom slepujeme nějakým kyselejším džemem - ideální je rybízový (já měla z josty).




Marokánky

Recept jsem dostala od přítelovy maminky a dá se použít jak na velké marokánky, tak na menší jako cukroví.

Suroviny:

  • 100 g cukru
  • 100 g hrubě nasekaných ořechů (já dala loupané mandle)
  • 100 g kandovaného ovoce (kůry)
  • 50 g másla
  • 100 ml mléka
  • 50 g hrubé mouky
  • 50 g čokolády na vaření + kousek másla na polevu


Cukr, ořechy, kůru, máslo, mléko a polovinu mouky dáme do kastrůlku na plotnu za stálého míchání krátce povaříme. Vmícháme zbytek mouky a na plech klademe placičky, které pečeme v rozpálené troubě na 180°C asi 15 minut (než trochu zhnědnou). Vychladlé je potíráme čokoládou na vaření rozpuštěnou s trochou másla ve vodní lázni.


Vánoční perníčky

Recept pochází z kartiček, které vycházely jako příloha MF Dnes v prosinci 2013. Pekla jsem je asi měsíc před Štědrým dnem, tak snad do té doby změknou :-)

Suroviny:
  • 100 g másla (dala jsem 1/2 Hery a 1/2 másla)
  • 250 g medu
  • 125 g přírodního (tmavého nebo třtinového) cukru
  • 1 lžíce koření do perníku (nejvíc dám skořice, dále anýz, badyán, nové koření a hřebíček - čerstvě utlučené, nebo si ho kupte už hotové)
  • 2 lžíce kakaa
  • 600 g hladké mouky
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 vejce
  • vajíčko na potření
  • + bílek, moučkový cukr a citron na polevu

Máslo, med, cukr, koření a kakao zahříváme v hrnci  mícháme, dokud se všechno nerozpustí. Necháme vychladnout a vlijeme do mísy s prosátou moukou, smíchanou se solí a práškem do pečiva. Přidáme vajíčka a vypracujeme hladké těsto. To zabalíme do fólie a necháme přes noc v lednici odpočinout. Druhý den si vždycky odkrojíme kus na válení a zbytek necháme v chladu. Těsto rozválíme na silnější plát, vykrajujeme tvary a potíráme je vajíčkem. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C asi 15 minut - jak jsou od kakaa tmavé, je třeba je pořádně hlídat. Zbytek na vále po vykrajování zpracujeme v ruce s nově uříznutým kusem těsta a opakujeme. Zdobíme bílkovou polevou (utřený jeden bílek, trochu citronové šťávy a moučkového cukru, kolik se vejce, aby poleva držela) nebo kupovanými zdobičkami.


neděle 1. prosince 2013

Vanilkové rohlíčky

Recept je z časopisu Albert v kuchyni z prosince 2012. Jemně mleté mandel jsem koupila v Lidlu.

Suroviny:

  • 300 g hladké mouky
  • 50 g moučkového cukru
  • 200 g másla (já dala půl na půl máslo a Heru)
  • 100 g mandlí (oloupaných a umletých)
  • 2 žloutky
  • moučkový cukr a sáček vanilkového na obalování


Máslo nakrájíme na víc kusů, dáme do misky a přidáme další suroviny. Necháme chvíli v pokojové teplotě a pak rukama vypracujeme hladké těsto. Zabalíme ho do folie a přes noc nebo na několik hodin uložíme do lednice. Z těsta tvarujeme rohlíčky a pečeme v troubě rozpálené na 180°C asi 12 minut, než mírně zezlátnou. Ještě teplé je obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.