Zobrazují se příspěvky se štítkemslané. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemslané. Zobrazit všechny příspěvky

pondělí 3. března 2014

Bulky (například na hamburgery)

Recept pochází z kuchařky Klenoty klasické evropské kuchyně od Romana Vaňka

Suroviny:

  • 50 g másla (pokojové teploty)
  • 280 ml mléka (vlažné)
  • 450 g hladké mouky
  • 1 lžička soli
  • 15 g cukru
  • 15 g čerstvého droždí
  • mléko na potření + sezam nebo mák na posypání


Droždí rozdrobíme, přidáme ostatní suroviny a rukama vypracujeme hladké těsto. Necháme kynout asi hodinu, než zdvojnásobí svůj objem. Pak z těsta na vále vytvarujeme váleček, nakrájíme na požadovaný počet housek (mě jich vyšlo asi 12) a kousky skulíme do bochánků. Ty dáme v dostatečné vzdálenosti na plech, nařízneme do kříže a necháme kynout ještě asi 20 minut. Potřeme mlékem, posypeme sezamem (či mákem) a pečeme asi 15 minut v troubě rozpálené na 200°C.



středa 29. ledna 2014

Tvarohové knedlíčky s červenou řepou

Výborné nadýchané knedlíčky, které se dají udělat i nasladko, a slané se hodí třeba do rajské polévky nebo jako příloha.

Suroviny: (2 porce)
Knedlíčky:
  • 120 g odtučněného tvarohu
  • 1 vejce
  • 100 g dětské krupičky
  • asi půl kávové (menší) lžičky kypřícího prášku
  • hrst nasekaných vlašských ořechů (nemusí být)
  • sůl, bylinky podle chuti
Řepa:
  • 2 střední bulvy řepy
  • kousek másla
  • sůl, pepř, bylinky
  • + zakysaná smetana

Řepy oloupeme a nakrájíme na kostičky asi cm x cm. V hrnci rozpustíme máslo a přidáme řepu. Několik minut opékáme, pak zalijeme trochou vody (akorát aby byla řepa ponořená) a dusíme asi 15 minut. Přidáme také sůl, pepř a bylinky. Na knedlíčky smícháme tvaroh s vajíčkem, poté přidáme kypřící prášek, ořechy, sůl, bylinky a krupičku. Rukou tvoříme knedlíčky, které ještě obalíme v troše krupičky, aby se nelepily. Vaříme je ve vroucí osolené vodě asi 10 minut (vyplavou rychleji, ale dejte jim víc času). Na talíři ozdobíme zakysanou smetanou a ořechy.



pondělí 27. ledna 2014

Mrkvovo-zázvorová polévka

Recept pochází z časopisu Albert v kuchyni z ledna 2014 a změnila jsem na něm jen maličkosti. Rozpis je na dvě porce.

Suroviny:

  • 4 střední mrkve
  • olivový olej
  • menší cibule
  • stroužek česneku
  • 1 cm kousek zázvoru
  • zeleninový vývar (kostka bujonu)
  • 100 g čočky
  • mletý kmín, sůl, pepř, tymián


Čočku si aspoň na 6 hodin předem namočíme do vody. Mrkve oloupeme, nakrájíme na větší kusy a dáme na plech vyložený pečícím papírem. Zastříkneme olejem, posypeme kmínem, solí a pepřem a pečeme 30 minut v troubě rozpálené na 180°C. V hrnci rozpálíme olej, chvíli opékáme nakrájenou cibuli a pak přidám i rozmačkaný česnek. Nasypeme upečenou mrkev, nastrouhaný zázvor, tymián a zalijeme vodou s kostkou bujonu (stačí 1/3). Vaříme asi půl hodiny, než je mrkev měkká. Mezitím dáme do druhého hrnce se studenou vodou propláchnutou čočku a uvaříme ji do měkka. Polévku rozmixujeme, případně dokořeníme, a smícháme se slitou uvařenou čočkou.


neděle 26. ledna 2014

Celozrnný žitný chleba

Recept na tento kváskový chléb pochází z webu Maškrtnicy, a nebylo na něm zatím potřeba nic měnit. Na fotkách vidíte bochníček z poloviční dávky.

Suroviny:

  • 250 g přes noc rozkvašeného kvasu
  • 525 g vody (nebo černého piva)
  • 30 g medu, melasy nebo jiného přírodního sladidla
  • 250 g vloček (žitných nebo ovesných)
  • 50 g slunečnice nebo jiných semínek (dýně, sezam, loupané konopné semínko) + na posypání
  • 375-400 g žitné mouky
  • 15 g soli


Všechny suroviny smícháme ve velké míse (nejdříve tekuté přísady s kváskem a vločkami), aby se zapracovala všechna mouka. Nemícháme déle (těsto nemusí být hladké, naopak) a dáme do připravené formy (nezapomeňte vysypat a vymazat, pokud nemáte silikon, nebo vyložit pečícím papírem). Posypeme semínky a necháme po igelitem (v igelitové tašce) kynout asi 4 hodiny, než se chléb nafoukne a na povrchu mírně popraská. Rozpálíme troubu na 250°C, postříkáme povrch chleba vodou a pečeme asi deset minut. Pak ztlumíme na 220°C a pečeme 45 minut. Vyndáme chléb z formy a nakonec jej necháme deset minut dopékat volně na mřížce. Krájíme až když je úplně vychladlý. Chléb vydrží velmi dlouho akorát měkký s křupavou kůrkou.


Poloviční dávka je málo :-)

pondělí 18. listopadu 2013

Pšenično-bramborovo-žitný chleba

Kváskový chléb, jehož recept pochází z facebookové skupiny PečemPecen.cz, kde je spousta receptů a návodů a hlavně mnoho zkušených pekařek a pekařů, kteří ochotně poradí.

Suroviny:

  • 300 g žitného kvásku
  • 430 g hladké pšeničné mouky
  • 70 g žitné chlebové mouky
  • 120 g najemno nastrouhané uvařené brambory
  • 2 lžíce bílého jogurtu 
  • asi 230 ml vody
  • 3 lžičky soli
  • 1 lžička mletého kmínu
  • 1 lžička kmínu
  • 2 lžíce lněných semínek (nemusí být)


Přes noc si namnožíme kvásek (tedy do něj přidáme 150 g žitné mouky a 150 g vody a necháme ho zakrytý pracovat při pokojové teplotě). Pak si odebereme na příští pečení a přidáme všechny ingredience. Hněteme v ruce či robotu aspoň pět minut. Poté uplácáme bochánek a necháme ho v pomoučněné utěrce v míse nebo v ošatce kynout 2-3 hodiny. Pak jej pečeme buď na plechu, nebo v zapékací míse. Tu si nejdříve i s pokličkou rozpálíme v troubě na 250°C a pak do ní chléb překlopíme a zavřeme pokličkou. Takto pečeme asi 10 minut, potom teplotu ztlumíme na 230°C, sundáme pokličku a dopečeme asi 45 minut. Pokud budeme chleba péct na plechu, tak jej taky musíme rozpálit, a zapařit troubu (postříkáním rozprašovačem) ve chvíli, kdy do ní chleba budeme dávat. Opět budeme péct 10 min na vyšší teplotu a pak ztlumíme. Když je chléb hotový, zní po poklepání dutě.



neděle 17. listopadu 2013

Celerové sušenky

Recept je upravený z poměrně vratkého návodu (který asi autor nikdy nevyzkoušel) odsud.

Suroviny

  • 100 g nastrouhaného celeru
  • 400 g nastrouhaných, uvařených brambor
  • 120 g hrubé mouky
  • 80 g másla
  • 1 vejce
  • sůl
  • půl lžičky kypřícího prášku
  • hrubá sůl a kmín na posypání


V míse smícháme všechny ingredience (celer i brambory nastrouháme na jemno a máslo nakrájíme) a vypracujeme z nich lepivé těsto. Dáme ho na chvíli chladit a pak v ruce tvarujeme malé sušenky. Ty posypeme hrubou solí a kmínem a pečeme asi 20 min v troubě rozpálené na 200°C.




pátek 15. listopadu 2013

Chléb se sušenými rajčaty a parmezánem

Recept na tento výborný chleba pochází ze stránek zdrave-dobroty.cz a upravila jsem poměry, které mi nějak nevycházely.

Suroviny:
  • 230 g hladké mouky (část můžeme nahradit celozrnnou)
  • lžička soli
  • 3 lžičky prášku do pečiva
  • 100 ml mléka 
  • 50 g bílého jogurtu
  • 3 vejce
  • 1 lžíce rajčatového protlaku
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 10 kousku sušených rajčat, pokrájených
  • 25 g nastrouhaného parmazánu
  • sušená bazalka, oregáno, pesto apod.
Suché přísady promícháme, přidáme ty tekuté a smícháme v těsto. To nalijeme do formy, navrch nastrouháme trochu parmezánu a pečeme asi 50 min na 180°C.

Pekla jsem v menší formě na biskupský chlebíček.



sobota 2. listopadu 2013

Cibuláčky

Recept je malinko upravený a původně pochází z facebookové stránky Kuchařky ze Svatojánu, kterou můžu jen doporučit.

Suroviny:

  • 500 g cibule
  • máslo nebo olej na smažení
  • 400 g polohrubé mouky
  • 100 g žitné mouky
  • 1/2 kostky droždí (20 g)
  • lžička cukru
  • 6 lžic mléka + 100 ml
  • 2 vejce + trochu na potření
  • sůl, kmín


Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky a na másle nebo oleji osmahneme dozlatova. V míse smícháme obě mouky, uděláme v nich důlek a do něj rozdrobíme droždí. Přidáme lžičku cukru, šest lžic mléka, trošku promícháme a necháme vzejít kvásek. Pak přidáme vajíčka, zbytek mléka (v původním receptu je bílé víno), cibulku a sůl a necháme hodinu kynout. Vykynuté těsto rozválíme, vykrájíme kolečka a ty necháme ještě patnáct minut na plechu nakynout. Potřeme rozšlehaným vajíčkem s mlékem a pečeme na 180°C asi 20 minut dozlatova.

Těsto před a po vykynutí.

Z této dávky těsta jich bude asi 5x tolik :-).


pátek 1. listopadu 2013

Kváskový chléb bez hnětení

Další level kváskového pečení, nehnětená Šumava podle receptu pana Cuketky. Převelice jednoduché a dobré.

Suroviny:
  • 150 g žitné chlebové mouky (může být i celozrnná)
  • 300 g pšeničné chlebové mouky (nebo obyčejné hladké)
  • 320 g vody
  • 1 lžička kvásku (20g)
  • 10 g soli
  • 5 g drceného kmínu
Pro podrobnější postup se podívejte k panu Cuketkovi, tady jej pouze rychle shrnu. Ze surovin vypracujeme těsto, které necháme zakryté fólií kynout 12 hodin při pokojové teplotě. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál a necháme zakryté 20 minut odpočívat. Poté ho čtyřikrát roztáhneme a přeložíme jako papír, vložíme do mísy, vyložené utěrkou a vysypané moukou, a necháme alespoň 2 hodiny kynout. Pak si rozpálíme troubu (a v ní vyšší zapékací mísu s pokličkou) na 250°C. Až dosáhneme teploty, vyndáme rozpálenou mísu, do ní překlopíme těsto, zakryjeme poličkou a pečeme 10 minut. Potom odkryjeme a dopečeme asi 30 minut, pořád na 250°C.

Kvásek je velký pracant: po zadělání těsta; druhý den ráno; po vyklopení; během kynutí.

Přístě na něm nebude tolik mouky ;-).

Chilli con carne

Výborná večeře, která zahřeje i pokud si uděláte málo pálivou verzi. 

Suroviny:
  • 500 g mletého hovězího (vždycky je lepší si ho umlít doma nebo nechat řezníka, než kupovat už umleté)
  • 400 g červených fazolí v plechovce (=1 plechovka)
  • 400 g rajčat v plechovce (=1 plechovka)
  • 150 g mrkve (2 střední)
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku, rozmělněné
  • 2 lžíce oleje
  • 4 lžíce passaty (tuhého rajského protlaku)
  • 1 lžička mletého chilli, sladké paprikv a mletého kmínu, dále trochu majoránky, oregana a utlučené dvě kuličky novéhé koření, jeden hřebíček a trochu římského kmínu
  • 1 lžička cukru
  • sůl, pepř
  • kostička hořké čokolády.


Olej rozpálíme v hrnci a smažíme na něm nadrobno nakrájenou cibuli, po chvíli přidáme i česnek, koření a oloupanou a nastrouhanou mrkev. Nakonec vsypeme maso a prudce jej opečeme. Zalijeme ho hrnkem vody  (spíš méně, a kdyžtak přilijte) a přidáme plechovku rajčat, cukr, sůl a pepř a passatu. Až maso změkne (20 minut), vmícháme slité fazole a necháme prohřát. Na závěr zamícháme kostičku hořké čokolády.




úterý 29. října 2013

Segedínský guláš

Recept je z magazínu Albert 10/2013 a uvádím ho v nezměněné podobě - aby si každý mohl poměry přepočítat sám. Pouze doporučuji trochu šetřit s paprikou, a také použít kysané zelí v pytlíku - je kyselejší než to z plechovky nebo skla. Vypsané suroviny vystačí pro 6 osob.

Suroviny:

  • 1 kg vepřové plece
  • 3 lžíce hladké mouky
  • 3 lžíce sádla
  • 1 velká cibule
  • 3 lžíce sladké papriky
  • 1 lžička kmínu
  • 200 ml vývaru
  • 1 lžíce rajčatového pyré
  • 400 g kysaného zelí
  • 1 kelímek zakysané smetany
  • sůl, pepř, bobkový list a případně cukr na dochucení


Maso nakrájíme na kostky o hraně asi dva centimetry a obalíme v mouce. V hrnci rozpálíme sádlo a maso na něm postupně opečeme a vyndáme. Do hrnce nasypeme nakrájenou cibuli, osmahneme dozlatova a pak hrnec stáhneme z ohně. Přidáme papriku (aby nezhořkla), kmín, protlak, bobkový list, pepř a maso a podlijeme vývarem. Vrátíme na oheň a vaříme asi 15 minut. Poté přidáme scezené  a pokrájené zelí a vaříme ještě asi 20 minut. ochutnáme, jestli je maso měkké, případně přidáme sůl, pepř nebo cukr (můžeme i okyselit šťávou ze zelí), a vmícháme smetanu. Krátce povaříme a podáváme.

Hotovo :-).

sobota 26. října 2013

Pórková polévka

Recept asi neobvyklý a můj vlastní, ale je dobrá - na podzim jsou husté polévky ideální. Suroviny jsou na dvě větší porce.

Suroviny:

  • půl cibule
  • silnější plátek másla
  • 150 g (půlka středně velkého) pórku
  • 1/2 kostky zeleninového bujonu
  • 2 vajíčka
  • 2 lžíce krupičky
  • sůl, pepř a muškátový oříšek


Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a krátce opečeme na másle. Přidáme pórek na kolečka a také ho chvilku opékáme. Zalijeme cca 0,5 litrem vody, přidáme kousek bujonu a vaříme, dokud pórek nezměkne (asi 15 minut). Pak nasypeme dvě lžíce (nebo víc) krupičky na zahuštění a vmícháme vajíčka, rozšlehaná se solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku. Necháme probublat a podáváme.


Vzhled asi lepší nebude, ale je dobrá ;-).


neděle 13. října 2013

Podzimní polévka - dýně, batáty, červená čočka

Co jiného vařit, když je venku ošklivo...a navíc moc ráda mixuju. Polévka/kaše se dá vařit v mnoha obměnách jak základu (třeba s mrkví, hokkaido, celerem, brambory atd.), tak koření. Vystačí na dvě pořádné porce nebo čtyři polévky (záleží na zředění).

Suroviny:

  • 1/2 velkého batátu
  • 300g dýňového pyré (dá se použít jakákoli jedlá dýně)
  • 50 g červené čočky
  • plátek másla
  • stroužek česneku
  • 1/2 kostky zeleninového bujónu
  • sušený zázvor, garam masala, curry
  • pepř
  • semínka a zakysaná smetana na ozdobení


Dýni opečeme v troubě doměkka a po vychladnutí oloupeme. Pokud ji nechceme péct, můžeme ji (stejně jako batát) oloupat a nakrájet na větší kostky. V hrnci rozpálíme kousek másla a krátce na něm opečeme dýni a batát. Zalijeme vodou, přidáme kousek bujonu a necháme asi 10 minut vařit. Přidáme červenou čočku a vaříme dalších deset minut, případně dokud se čočka nerozpadne a batáty nezměknou. Pokud jsme dýni pekli, přidáme ji až teď. Okořeníme, vhodíme rozkrojený stroužek česneku a necháme chvilku povařit. Nakonec polévku rozmixuje tyčovým mixérem a na talíři ozdobíme zakysanou smetanou a semínky.

Batáty + pečená dýně.

Spíš kaše než polévka.

neděle 6. října 2013

Chačapuri

Kynutou sýrovou placku chačapuri jsem chtěla vyzkoušet hned, jak jsem narazila na recept od pana Cuketky, ale nakonec tento nápad někam zapadl a musela jsem na recept natrefit podruhé, abych se na ni vrhla.

Suroviny (na dvě placky):

  • 500 g hladké mouky + další na dosypání
  • 125 ml vlažného mléka
  • 3 vajíčka pokojové teploty + 1 na potření placek
  • 60 g rozpuštěného, zchladlého másla
  • 5 g sušeného droždí
  • lžička soli
  • 1 balení mozzarelly a 300 g balkánského sýra na náplň (můžete vyzkoušet i jiné sýry, např. nivu)


Do proseté mouky se solím a droždím uděláme v míse důlek, do něj nalijeme mléko a uprostřed umícháme řídkou kašičku. Necháme asi deset minut stát, pak přidáme ostatní suroviny (kromě sýra) a rukou vypracujeme hladké těsto (bude potřeba přisypávat mouku). Těsto necháme asi hodinu kynout na teplém místě. 

Mezitím si připravíme sýrovou náplň - jednoduše sýry nadrobíme nebo nastrouháme nahrubo, můžeme přidat koření či dosolit, pokud se nám směs zdá málo slaná.

Polovinu těsta si dáme na vál, vysypaný moukou, a rukama jej rozplácneme na asi  1 cm tlustou, kulatou placku. Doprostřed dáme polovinu sýrové náplně a zabalíme do koule - pečlivě spojíme okraje těsta k sobě, a kouli přeneseme (spojem dolů) na plech. Na něm ji opatrně rozplácneme a prsty roztahujeme do kulatého tvaru. Dáváme pozor, abychom neprotrhli horní vrstvu těsta. Výsledná placka by měla být asi 1 cm silná. Potřeme ji rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do trouby rozpálené na 250°C asi na 15 minut. V troubě se nafoukne jako létající talíř a zase splaskne. Pečte dozlatova.

První ze dvou placek.


pátek 27. září 2013

Kynutý cop se schwarzwaldskou šunkou a zakysanou smetanou

Recept pochází z katalogu obchodu Lidl a je uveřejněn i na jejich stránkách. Já jsem pouze malinko změnila poměr surovin, a povedlo se. Náplň se dá určitě obměnit ;-).

Suroviny:

Těsto:
  • 350 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 230 ml vlažného mléka
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • lžička cukru 
  • 75 g másla
  • 1/2 kostky droždí

Náplň:
  • 150 g schwarzwaldské šunky (nebo pršutu, bresaoly apod.)
  • 200 g zakysané smetany
  • 150g eidamu
  • sůl, pepř na ochucení
  • celý kmín na posypání hotového závinu a vajíčko na potřená

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

V míse smícháme na malé kousky nakrájenou šunku, zakysanou smetanu a nastrouhaný sýr a osolíme a opepříme. Vykynuté těsto rozválíme na výšku asi 5 mm, potřeme náplní a zavineme jako roládu. Tu pak podélně rozřízneme a vzniklé prameny stočíme dohromady. Těžko se to popisuje a ještě hůř provádí, takže hodně trpělivosti (zejména při přenášení vzniklého pletence na plech - tady se hodí čtyři ruce). Na plechu cop potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme kmínem. Pečeme v rozehřáté troubě asi 30 min na 175°C.

Před pečením.

Hotový cop...malinko se rozpadl, ale byl výborný.


čtvrtek 26. září 2013

Zelňáky

Konečně jsem našla recept na zelňáky, jaký jsem si představovala - křupavé, se spoustou zelí a vonící po domácím sádle. Pochází z tohoto kuchařského blogu. Suroviny vystačí na malou dávku (na fotce).

Suroviny:

  • 250 g hladké mouky
  • 225 g kysaného zelí, pokrájeného na kratší kousky
  • 75 g kvalitního sádla (já použila rovnou sádlo se škvarky)
  • dvě lžíce škvarků, najemno nakrájených (pokud nebyly v sádle)
  • 1/2 vejce
  • sůl, pepř a mletý nebo celý kmín


Ze surovin vypracujeme těsto, rozválíme ho na tenkou placku a tu nařežeme na čtverce nebo obdélníky. Ty klademe na plech, vyložený pečícím papírem, a pečeme asi 20 min v troubě rozpálené na 200°C.

Jedna dávka bude málo ;-) .




úterý 10. září 2013

Začátečnický kváskový chléb

Recept je od CountryLifu (jejich stránky) a dostala jsem ho spolu s kváskem na jejich akci "Biodožínky", když jsem se šla podívat na exkurzi do jejich pekárny. Místo přepisování ho dávám vyfocený, protože jsem na něm nic nezměnila, pouze jsem při míchání výsledného těsta přidala více vody. Pokud přijdu na další tipy, přidám je sem později ;-)

Kvásek si můžete založit podle některého z mnoha dostupných návodů (např. od Maškrtnicy), ale zdá se mi lepší už přijít k hotovému - mělo by to jít přes iniciativu Pečem pecen (mapa kvásků k dispozici).

Letáček s receptem od CountryLifu.

Nakynutý chlebík, připravený na pečení.

Upečeno...ještě chvíli tam ale měl zůstat.

neděle 1. září 2013

Hokkaido polévka

Moje neoblíbenější polévka, kterou musím často vařit, když přijedu k rodičům. A tento rok mám dokonce domácí dýně - od rodičů i od babičky ze zahrádky.

Suroviny:

  • dýně hokkaido (menší je tak pro 3-4 osoby, větší pro 6)
  • máslo
  • cibule
  • zeleninový bujón
  • zázvor
  • pomerančová kůra
  • chilli (tekuté nebo mleté)
  • sůl
  • pepř
  • zakysaná smetana
  • opražená dýňová/slunečnicová semínka na ozdobení (nemusí být)


Dýni rozkrojíme na poloviny a lžící vydlabeme semínka a měkkou vnitřní část. Vykrojíme stopku a "bubáka" a nakrájíme na měsíčky o tloušťce asi 4 cm. Ty můžeme buď upéct v troubě pod grilem, dokud nezměknou, nebo je nakrájet na kostičky. V hrnci rozpustíme máslo, na něm necháme zesklovatět cibuli a pak přidáme dýni, bujón a zalijeme vodou. Pokud přidáváme syrovou dýni, tak ji krátce na másle opečeme a budeme vařit asi 20 minut, než změkne. Jestliže máme dýni už upečenou, stačí polévku přivést k varu. Hrnec sundáme z plotny a polévku ponorným mixérem rozmixujeme. Pak ji podle požadované hustoty případně zředíme vodou, přidáme pepř, sůl (opatrně - bujón je slaný dost), zázvor, chilli a pomerančovou kůru. Ochutnáme, případně dokořeníme a ještě jednou přivedeme k varu. Polévku servírujeme se lžící zakysané smetany uprostřed talíře a posypanou semínky.

Kousky hokkaido chvíli opečeme na másle s cibulí

Může být i řidší, ale já ji mám ráda skoro jako kaši

Přesně takhle mám ráda hokkaido! http://www.buzzfeed.com/expresident/rescued-animals-before-and-after