Zobrazují se příspěvky se štítkemtvaroh. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemtvaroh. Zobrazit všechny příspěvky

pátek 19. září 2014

Prošívaná buchta

Buchta, které se někdy říká i "prošívaná deka", je asi všem známá. Tento recept pochází z Apetitu a na velký plech vyšel akorát.

Suroviny:
Těsto:

  • dva hrnky polohrubé mouky
  • hrnek cukru
  • sáček kypřícího prášku
  • sáček vanilkového cukru
  • půl hrnku oleje
  • půl hrnku vody
  • 4 lžíce kakaa

Tvarohová náplň:

  • dva polotučné tvarohy ve vaničce (mohou být i ze staniolu, když přidáte více mléka)
  • půl sáčku vanilkového pudinku
  • 3 lžíce krupicového cukru
  • 1 vajíčko
Žloutky a bílky oddělíme a žloutky s cukrem mixérem našleháme do pěny. Přilijeme olej s vodou a postupně přidáváme předem smíchané sypké suroviny. Nakonec zamícháme ušlehané bílky a těsto nalijeme na vymazaný a vysypaný plech (já používám pečící folii). Tvarohy v misce smícháme s pudinkem, vajíčkem a cukrem a případně trochu naředíme mlékem. Dáme do zdobícího sáčku a na těsto namalujeme vzor, jaký chceme. Pečeme asi 40 minut v troubě vyhřáté na 175°C.

Před...

...a po :-)

pátek 20. června 2014

Tvarohové knedlíky

Není nic jednoduššího. Recept vystačí na 3-4 porce. Recept je z Apetitu.

Suroviny:
Těsto:

  • 1 vejce
  • 50 g másla
  • 250 g odtučněného tvarohu
  • špetka soli
  • půl lžičky prášku do pečiva
  • cca 250 g hrubé mouky


Zbytek:

  • meruňky, švestky nebo jahody na náplň
  • máslo na polití
  • moučkový cukr na posypání
  • nastrouhaný tvrdý tvaroh (asi 125 g, prostě jedno balení) na posypání


Máslo rozpustíme a dohladka smícháme s vajíčkem a tvarohem. Přidáme sůl a kypřící prášek a postupně zapracujeme mouku, dokud nebude těsto tuhé. Pak do něj obalujeme ovoce - doporučuji si posypat prkénko i ruce moukou, aby se vám těsto nelepilo. Vaříme asi 12 minut ve vroucí osolené vodě.



pátek 7. března 2014

Bábovka s tvarohovou náplní

Bábovka a cheesecake dohromady, jak ji nazval můj bratr. Recept pochází z březnového čísla časopisu Albert v kuchyni a pouze jsem snížila množství náplně (bylo jí příliš) a nedala kakao (ne kvůli chuti, ale u rodičů doma prostě nebylo).

Suroviny:
Těsto:

  • 3 vejce
  • 150 g krupicového cukru
  • 60 ml slunečnicového oleje
  • 100 ml mléka
  • 300 g polohrubé mouky
  • 2 lžíce kakaa
  • 1 prášek do pečiva
  • máslo na vymazání formy

Náplň:

  • 1 a půl vaničky polotučného tvarohu
  • sáček vanilkového pudinku
  • 1 vejce
  • 3 lžíce moučkového cukru
  • 1 vanilkový cukr


Přísady na náplň smícháme dohromady. V druhé míse asi 5 minut šleháme vajíčka s cukrem. Pak přidáme další suroviny a mouku, do které jsme předtím zamíchali kypřící prášek. Do vymazané formy nalijeme třetinu těsta, pak dokola do středu těsta dáme lžící tvaroh, zalijeme druhou třetinou těsta, zase dáme tvaroh a zakončíme těstem. Pečeme v troubě vyhřáté na 175°C asi 40 minut. 



sobota 1. února 2014

Hvězda z kynutého těsta s náplní z tvarohu a čokolády

Recept na těsto hvězdu je z facebookové pekařské skupiny PečemPecen.cz. Vychází z klasického kynutého těsta, ale je zajímavý způsobem překládání. Náplně můžete vyzkoušet různé, například s nugetou, povidly, mákem nebo jen máslem, oříšky a skořicí.

Suroviny:
Těsto:
500 g hladké mouky
2 vejce
60 g cukru
180 ml mléka
40 g másla
1 sáček sušeného droždí nebo asi 30 g čerstvého
Náplň:
250 g tvarohu ve staniolu
jedno a půl vejce
trochu mléka na zředění
1 vanilkový cukr
50 g cukru
70 g čokolády na vaření
+ půl vajíčka a trochu (nejlépe) třtinového cukru


Ze suroviny vypracujeme hladké těsto (jak na kynuté najdete třeba tady) a necháme asi hodinu kynout na teplém místě. Mezitím smíchejte tvaroh, vajíčko, mléko a cukr a přidejte nastrouhanou čokoládu. Část můžete nakrájet nožem na hrubší kousky. Vykynuté těsto rozdělte na čtyři stejně velké díly a z nich vyválejte placky. První placku potřete náplní, na ní dejte druhou a opět potřete, až máte něco jako palačinkový dort. Horní vrstvu nepotírejte. Nakrájejte na 16 dílů, a střed nechte vcelku. Vezměte vždy dva prameny, každý do jedné ruky, a proti sobě je dvakrát otočte (tedy buď oba točte dovnitř nebo oba ven). Takto zpracujte všechny paprsky do tvaru hvězdy. Potřete zbylým vajíčkem rozšlehaným se lžící cukru a ještě trochu posypte navrchu. Pečte v rozpálené troubě na 180°C asi 35 minut.


Před pečením


Detail na řezu



středa 29. ledna 2014

Tvarohové knedlíčky s červenou řepou

Výborné nadýchané knedlíčky, které se dají udělat i nasladko, a slané se hodí třeba do rajské polévky nebo jako příloha.

Suroviny: (2 porce)
Knedlíčky:
  • 120 g odtučněného tvarohu
  • 1 vejce
  • 100 g dětské krupičky
  • asi půl kávové (menší) lžičky kypřícího prášku
  • hrst nasekaných vlašských ořechů (nemusí být)
  • sůl, bylinky podle chuti
Řepa:
  • 2 střední bulvy řepy
  • kousek másla
  • sůl, pepř, bylinky
  • + zakysaná smetana

Řepy oloupeme a nakrájíme na kostičky asi cm x cm. V hrnci rozpustíme máslo a přidáme řepu. Několik minut opékáme, pak zalijeme trochou vody (akorát aby byla řepa ponořená) a dusíme asi 15 minut. Přidáme také sůl, pepř a bylinky. Na knedlíčky smícháme tvaroh s vajíčkem, poté přidáme kypřící prášek, ořechy, sůl, bylinky a krupičku. Rukou tvoříme knedlíčky, které ještě obalíme v troše krupičky, aby se nelepily. Vaříme je ve vroucí osolené vodě asi 10 minut (vyplavou rychleji, ale dejte jim víc času). Na talíři ozdobíme zakysanou smetanou a ořechy.



neděle 26. ledna 2014

Kakaovo - tvarohový koláč

Recept na jednoduchý koláč, aneb co člověk nevymyslí, když má spotřebovat Heru.

Suroviny:
Těsto:

  • 400 g hladké mouky
  • 225 g Hery
  • 125 g cukru moučka
  • 50 g cukru krupice
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva
  •  lžíce kakaa


Náplň:

  • 1 vanilkový pudink
  • 250 ml mléka
  • 50 g cukru
  • 1 vanička tvarohu (tučného nebo polotučného)


Ze všech suroviny vypracujeme těsto a necháme ho asi hodinu v chladu.  Pak asi 3/4 těsta vyválíme, či prsty vtlačíme rovnoměrně na dno formy (nezapomeneme na okraje). Pudink uvaříme v poloviční dávce mléka a necháme trochu vychladnout. Pak vmícháme cukr a tvaroh. Náplň nalijeme na koláč a jeho povrch postrouháme zbytkem těsta. Pečeme asi 40 minut v troubě rozpálené na 175°C.



pátek 29. listopadu 2013

Svatomartinské rohlíčky

Trochu se zpožděním, ale výborné jsou vždycky!

Suroviny:
Těsto:
500 g hladké mouky
50 g rozpuštěného másla
80 g cukru
sáček vanilkového cukru
1/2 kostky droždí
60 g másla
100 ml mléka (přidávejte postupně
1 vajíčko
+ trochu rozšlehaného vajíčka na potření

Maková náplň: tady

Tvarohová náplň: tady

Postupuje jako u klasického kynutého těsta - z trošky cukru, mléka a droždí si necháme vzejít kvásek, který přidáme k prosáté mouce s oběma cukry, rozpuštěným máslem, tvarohem, vajíčkem a zbytkem mléka. Vypracujeme hladké těsto, které se nelepí na stěny mísy (můžeme přidat mouku nebo mléko).  Přikryjeme utěrkou a necháme asi hodinu kynout na teplém místě. Následně polovinu těsta rozválíme a krájíme na podlouhlé trojúhelníky. Ke kratší straně dáme lžíci náplně, zamotáme a klademe na plech. Necháme kynout ještě dvacet minut, potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do rozpálené trouby na 175°C asi na 25 minut. S těstem se díky tvarohu trochu hůře pracuje, ale chuť je zajímavá - jsou více nadýchané než klasické kynuté těsto.




sobota 26. října 2013

Tvarohová bábovka se sušenými brusinkami

Recept na vláčnou a v rámci možností i zdravou bábovku pochází z blogu Chez Lucie. Upravila jsem pouze množství cukru  - a i tak je bábovka sladká dost.

Suroviny:

  • 3 vejce
  • 150 g másla
  • 150 g cukru + sáček vanilkového
  • 500 g polotučeného tvarohu (z vaničky)
  • 200 g dětské krupičky
  • citron
  • 1 prášek do pečiva
  • špetka soli
  • máslo a hrubá mouka na formu


V míse elektrickým šlehačem utřeme změklé máslo, oba druhy cukru a žloutky. Přidáme nastrouhanou kůru z citronu a šťávu z jedné půlky. Promícháme s tvarohem, špetkou soli a přidáme krupičku (předtím ji v misce promícháme s práškem do pečiva). Směs zamícháme, vyšleháme bílky a postupně je opatrně přidáme do těsta. Formu vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou, vlijeme těsto a pečeme asi 50 minut v troubě rozpálené na 175°C. 

Byla akorát.

Bez brusinek a citrónu by to nebylo ono.

pátek 18. října 2013

Pohankový nákyp s tvarohem

Můj vlastní recept na jednoduchou variaci nákypu s pohankou, ideální na snídani. 

Suroviny:

  • 140 g pohanky (část jsem nahradila lámankou)
  • 400 ml mléka
  • 250 g tvarohu v alobalu
  • 100 g pokrájených sušených fíků nebo jiného sušeného ovoce
  • asi 20 g cukru nebo jiného sladidla
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • hrst oříšků na ozdobu


Pohanku nasypeme do vroucího, osoleného mléka a vaříme asi 10 minut. Pak vmícháme ovoce a necháme přikryté na vypnuté plotýnce asi 20 min. Přidáme tvaroh, cukr a žloutek, případně trochu mléka, a promícháme. Nakonec opatrně zamícháme vyšlehaný sníh z bílku, dáme do zapékací mísy a posypeme oříšky. Pečeme asi 30 minut na 180 °C, než vršek zezlátne.

Akorát upečeno.

1/4 je přesně porce na snídani.

sobota 5. října 2013

Koláče

Koláče z klasického kynutého těsta. Náplň může být samozřejmě i tvarohová nebo povidlová.

Suroviny:
  • 500 g polohrubé mouky (když se bude těsto lepit, přidejte)
  • 100 g krupicového cukru
  • 75 g másla
  • 2 vejce + 1 na potření
  • 125 ml mléka
  • 30 g droždí
  • špetka soli


Různé náplně (recept) + drobenka (recept)

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Těsto rozválíme na silnější placku (asi 8 mm) a širokou sklenicí (hrnečkem) vykrajujeme kolečka. Ta přeneseme na plech, ve středu prsty trochu ztenčíme a okraje pomažeme rozšlehaným vajíčkem. Do středů lžičkou naneseme náplň, posypeme drobenkou a dáme péct asi na 20 min do trouby rozpálené na 175°C.


středa 2. října 2013

Tvarožník

Tvarožníků je spoustu, tohle je moje varianta, která se skvěle hodí na snídani (vystačí na 4 porce, ale dva dny v lednici vydrží).

Suroviny:

  • 250 g odtučněného tvarohu z vaničky
  • 100 g zakysané smetany
  • 2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
  • 120 g krupičky (pšeničné, špaldové)
  • 2 balení vanilkového cukru, nebo cukr + vanilkové aroma nebo jiné sladidlo
  • 40 g mletých mandlí (nebo kokosu či jiných ořechů)
  • 1/2 lžičky kypřícího prášku
  • ovoce na ozdobení


Tvaroh a smetanu vyšleháme se žloutky, přidáme cukr, krupičku, mandle a kypřící prášek a nakonec jemně vmícháme vyšlehané bílky. Směs nalijeme do formy (buď silikonové, nebo vyložené pečícím papírem) a poklademe ovocem - já použila švestky. Pečeme asi 40 minut na 200 °C. Na posledních deset minut zvýšíme teplotu, aby se tvarožník trochu "opekl".

Před a po ;-).

Hotový tvarožník.


pátek 27. září 2013

Buchty

Recept pochází z video kuchařky "Zapomenuté poklady české kuchyně", která vznikla v Pražském kulinářském institutu. Těsto je malinko upravené (v původním receptu bylo prostě moc málo mouky). Suroviny vystačí na pekáč a půl.

Suroviny:
  • 650 g hladké mouky (můžete dát 500 a pak postupně přidávat)
  • 150 g cukru
  • 250 ml vlažného mléka
  • 2 menší vejce
  • 50 g rozpuštěného másla
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli

+ asi 50 g rozpuštěného másla (nebo sádla) na potírání


Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Polovinu těsta rozválíme na posypaném válu na tloušťku asi 5 mm. Rozřežeme na čtverce asi 10x10 cm (čím větší, tím větší buchty ;-) ) a do každého dáme lžičku náplně - povidla, mák nebo tvaroh (recept na náplně je tady). Zabalíme jako měšec, vrchní stranu namočíme v rozpuštěném másle a spojem dolů dáme do pekáče, který jsme předtím také vymazali rozpuštěným máslem. Nechte jim trochu místa, ještě budou asi 20 minut kynout. Pak je dáme do rozpálené trouby a pečeme asi 30 min na 175°C. Jakmile zhnědnou, vytáhneme je z trouby a ještě jednou potřeme máslem. Můžeme do něj pro vůni přidat trochu rumu nebo aroma.

Rozkrájené těsto s náplněmi.

Hotový pekáč buchet.




pondělí 26. srpna 2013

Posvícenské koláčky

Recept pochází ze stránek prozeny.cz (originální recept) a já jsem ho trochu poupravila a přidala další dvě možné náplně. Každá náplň je spočítaná na jednu dávku těsta. Koláčků vznikne asi 25, záleží na velikosti vykrajovátka.

Těsto:
  • 500 g hladké mouky
  • 2 vejce
  • 1 dl rostlinného oleje, nebo 100 g másla nebo sádla (rozpuštěného)
  • 80g krupicového cukru
  • 250 ml mléka (pokojové teploty nebo trochu ohřáté, ne horké!)
  • 1/2 kostky droždí 
  • špetku soli
  • lžičku citronové kůry
  • 1 vanilkový cukr

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto hněteme vařečkou tak dlouho, až se začne odlepovat od stěn a je hladké. Pak jej posypeme hladkou moukou, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo. Bude kynout asi hodinu až hodinu a půl, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem. 

Tvarohová náplň:
  • 2 tvarohy v alobalu (obyčejné, ne tučné)
  • 1 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • několik lžic cukru na doslazení
Tvarohy smícháme se zbývajícími surovinami. Pokud bude směs příliš hustá, můžeme zředit mlékem.


Povidlová náplň:
  • povidla (asi 400 g)
  • rum (nebo rumové aroma)


Povidla podle chuti smícháme s rumem.

Maková náplň a drobenka: návod v tomto receptu Švestková metýnka s tvarohem nebo mákem

Ještě budeme potřebovat:
  • 50 ml mléka
  • 50 ml rostlinného oleje


Z vykynutého těsta vyválíme placku a z ní sklenicí (moje měla průměr asi 8 cm) vykrajujeme kolečka. Můžete použít i kulaté vykrajovátko na cukroví, pokud máte dostatečně velké. Do každého kolečka dáme lžičku náplně a v dlani zabalíme jako měšec, okraje pevně stiskneme k sobě, aby se koláček nerozlepil. Držíme za spoj a hladkou stranu koláčku namočíme do mléka s olejem a pak v misce s drobenkou (aby na povrchu držela). Koláček otočíme spojem dolů a opatrně trochu přimáčkneme na plech. Pečeme asi 20 minut (podle velikosti koláčků) na 175°C než zezlátnou.

Koláčky občas prasknou, ale na škodu to určitě není - aspoň je jasné, co je uvnitř ;-)

Omlouvám se za kvalitu fotky, ale pro představu - tohle je množství z dvojité dávky.


Švestková metýnka s tvarohem nebo mákem

Metýnka (tak říká těmto koláčům na plech babička) je kombinací dvou receptů. Recept na těsto je z knihy "Poklady klasické české kuchyně" od Romana Vaňka a tvarohová náplň je z magazínu "Ona Dnes" č. 30/2013. Maková náplň je prostě maková náplň ;-). Suroviny vystačí na jeden velký plech (těsto + jedna z náplní).

Těsto:

  • 330 g hladké mouky (nakonec jí většinou použiji více, prostě dosypávám)
  • 160 ml mléka (pokojové teploty nebo trochu ohřáté - ne horké!)
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • 100 g másla (rozpuštěného)
  • 1/2 kostky droždí
  • 100 g krupicového cukru


Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vykyne kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto hněteme vařečkou tak dlouhou, až se začne odlepovat od stěn mísy a je hladké. Pak jej posypeme hladkou moukou, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo. Bude kynout asi hodinu až hodinu a půl, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Tvarohová náplň:

  • 1 vanilkový pudink
  • 300 ml mléka
  • 6 lžic krupicového cukru
  • 500 g odtučněného tvarohu


Pudink uvaříme s cukrem podle návodu a zchladlý jej smícháme s tvarohem.

Maková náplň:

  • asi 150 g mletého máku
  • 100 g krupicového cukru (přidejte/uberte podle zralosti švestek)
  • asi 150 ml mléka
  • sáček vanilkového cukru


Mák nasypte do rendlíku, zalijte mlékem a přiveďte k varu. Nechte asi deset minut probublávat, až mák změkne. Podle potřeby přilijte mléko. Slaďte až nakonec, i tak se mák snadno připálí. Nechte vychladnout.

Drobenka:

  • 40 g povoleného másla
  • 40 g hrubé mouky
  • 40 g krupicového cukru



  • + asi 20 větších švestek


Máslo hněťte se sypkými přísadami, až vytvoří drobečky. Případně přisypte mouku nebo cukr. Pokud drobenku nepoužijete hned, dejte ji do lednice, aby se neslepila.

Vykynuté těsto rozválejte na placku o velikosti plechu, okraje nechte trochu vyšší. Potřete jednou z náplní, poklaďte švestkami a posypte drobenkou. Pečte asi 35 minut na 175°C.

S tvarohem...

...a s mákem.