Zobrazují se příspěvky se štítkemchléb. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemchléb. Zobrazit všechny příspěvky

pondělí 17. února 2014

Banánový chléb

Podobný recept už tu je - jedná se o muffiny, ale chlebík je přece jenom chlebík ;-) Recept je složenina několika návodů na banánové chleby z internetu.

Suroviny:

  • 3 menší banány, hodně zralé
  • 200 g bílého jogurtu
  • 40 g medu nebo třtinového cukru
  • sáček vanilkového cukru
  • vrchovatá lžička kypřícího prášku
  • 2 vejce
  • 250 g mouky (1/2 obyčejné hladké a 1/2 špaldové)
  • lžička skořice
  • 3 lžíce oleje
  • 30 g nasekaných vlašských ořechů
  • 50 g nasekané hořké čokolády


Banány vidličkou rozmačkáme v míse a postupně přidáme všechny další suroviny. Zamícháme do hladkého těsta a nalijeme do vysypané nebo pečícím papírem vyložené formy. Pečeme asi 50 minut v troubě rozpálené na 180°C. Povrch můžeme posypat třtinovým cukrem, který se v troubě rozpeče do křupavé kůrky.



Ideální banány. A ještě se slevou ;-)


neděle 16. února 2014

Chlebová polévka - recept pro "Zachraň jídlo"

Recept na chlebovou polévku (říkalo se jí i "žebráčková", protože platila za jídlo pro chudé) je od mé babičky. Použijete na něj staré chlebové patky a kůrky a dalších pár surovin, které má každý doma. Další zajímavé recepty na využití potravin, které byste jinak vyhodili, najdete na stránkách iniciativy Zachraň jídlo, která upozorňuje na problém plýtvání potravinami.


Suroviny: (vystačí na 4 menší porce)

  • kůrky ze 1/4 tvrdého chleba
  • menší cibule
  • 1-2 vajíčka
  • trochu másla
  • sůl, pepř, kmín


Ze ztvrdlého či gumového chleba vydlabeme vnitřek. Ideální je, pokud je už chleba nakrájený na plátky, ale ztvrdlé patky se také hodí - pouze trvá a něco déle je rozvařit. Dáme je vařit s vodou, překrojenou půlkou menší cibule a solí a kmínem. Když se kůrky rozvaří, rozmačkáme je žďuchadlem či rozmixujeme ponorným mixérem. Vyzkoušejte, jestli vám bude více chutnat nechat v polívce větší kousky kůrek, nebo ji rozmixovat do hladkého krému. Cibuli můžeme vyndat, nebo také rozmixovat či nakrájet. Na troše másla si na pánvi dohněda osmažíme nadrobno nakrájenou druhou půlku cibule. Polévku naředíme vodou do požadované hustoty a zamícháme jedno nebo dvě vajíčka a opepříme podle chuti. Na talíři ozdobíme osmaženou cibulkou.



neděle 26. ledna 2014

Celozrnný žitný chleba

Recept na tento kváskový chléb pochází z webu Maškrtnicy, a nebylo na něm zatím potřeba nic měnit. Na fotkách vidíte bochníček z poloviční dávky.

Suroviny:

  • 250 g přes noc rozkvašeného kvasu
  • 525 g vody (nebo černého piva)
  • 30 g medu, melasy nebo jiného přírodního sladidla
  • 250 g vloček (žitných nebo ovesných)
  • 50 g slunečnice nebo jiných semínek (dýně, sezam, loupané konopné semínko) + na posypání
  • 375-400 g žitné mouky
  • 15 g soli


Všechny suroviny smícháme ve velké míse (nejdříve tekuté přísady s kváskem a vločkami), aby se zapracovala všechna mouka. Nemícháme déle (těsto nemusí být hladké, naopak) a dáme do připravené formy (nezapomeňte vysypat a vymazat, pokud nemáte silikon, nebo vyložit pečícím papírem). Posypeme semínky a necháme po igelitem (v igelitové tašce) kynout asi 4 hodiny, než se chléb nafoukne a na povrchu mírně popraská. Rozpálíme troubu na 250°C, postříkáme povrch chleba vodou a pečeme asi deset minut. Pak ztlumíme na 220°C a pečeme 45 minut. Vyndáme chléb z formy a nakonec jej necháme deset minut dopékat volně na mřížce. Krájíme až když je úplně vychladlý. Chléb vydrží velmi dlouho akorát měkký s křupavou kůrkou.


Poloviční dávka je málo :-)

čtvrtek 2. ledna 2014

Focaccia

Recept z nové kuchařky Romana Vaňka "Klenoty klasické evropské kuchyně".

Suroviny: (1 kus)

  • 10 g čerstvého droždí
  • 160 ml vlažné vody
  • 25 ml extra panenského olivového oleje
  • 250 g hladké mouky
  • 7 g soli
  • 1 lžička rozmarýnu (sušeného, nebo čerstvého nadrobno nakrájeného)
  • olivový olej na potření
  • olivy nebo sušená rajčata do těsta (volitelně)


Droždí rozdrobíme a rozetřeme s 30 ml vody a pak přidáme i zbytek vody, olej, mouku, sůl a rozmarýn. Mícháme v ruce tak dlouho, dokud není těsto hladké, pružné a nelepivé (v této fázi můžeme přidat olivy nebo rajčata, či jimi těsto posypat před pečením). Těsto dáme na moukou posypaný vál a necháme pod utěrkou kynout asi 1,5 hodiny. Následně těsto prsty roztáhneme (můžeme zkusit váleček, ale jde to špatně) na placku o průměru 25 cm, dáme ji do olejem vytřené formy nebo plechu, potřeme olejem a necháme kynout 30 minut. Poté uděláme do těsta prsty důlky (nepropíchnut) a necháme znovu kynout asi 20 minut. Ještě jednou potřeme olejem a pečeme v troubě rozpálené na 200°C 25 minut, než zezlátnou. Vyndáme na mřížku a necháme vychladnout. Jeden kus je málo ;-).


pondělí 18. listopadu 2013

Pšenično-bramborovo-žitný chleba

Kváskový chléb, jehož recept pochází z facebookové skupiny PečemPecen.cz, kde je spousta receptů a návodů a hlavně mnoho zkušených pekařek a pekařů, kteří ochotně poradí.

Suroviny:

  • 300 g žitného kvásku
  • 430 g hladké pšeničné mouky
  • 70 g žitné chlebové mouky
  • 120 g najemno nastrouhané uvařené brambory
  • 2 lžíce bílého jogurtu 
  • asi 230 ml vody
  • 3 lžičky soli
  • 1 lžička mletého kmínu
  • 1 lžička kmínu
  • 2 lžíce lněných semínek (nemusí být)


Přes noc si namnožíme kvásek (tedy do něj přidáme 150 g žitné mouky a 150 g vody a necháme ho zakrytý pracovat při pokojové teplotě). Pak si odebereme na příští pečení a přidáme všechny ingredience. Hněteme v ruce či robotu aspoň pět minut. Poté uplácáme bochánek a necháme ho v pomoučněné utěrce v míse nebo v ošatce kynout 2-3 hodiny. Pak jej pečeme buď na plechu, nebo v zapékací míse. Tu si nejdříve i s pokličkou rozpálíme v troubě na 250°C a pak do ní chléb překlopíme a zavřeme pokličkou. Takto pečeme asi 10 minut, potom teplotu ztlumíme na 230°C, sundáme pokličku a dopečeme asi 45 minut. Pokud budeme chleba péct na plechu, tak jej taky musíme rozpálit, a zapařit troubu (postříkáním rozprašovačem) ve chvíli, kdy do ní chleba budeme dávat. Opět budeme péct 10 min na vyšší teplotu a pak ztlumíme. Když je chléb hotový, zní po poklepání dutě.



pátek 15. listopadu 2013

Chléb se sušenými rajčaty a parmezánem

Recept na tento výborný chleba pochází ze stránek zdrave-dobroty.cz a upravila jsem poměry, které mi nějak nevycházely.

Suroviny:
  • 230 g hladké mouky (část můžeme nahradit celozrnnou)
  • lžička soli
  • 3 lžičky prášku do pečiva
  • 100 ml mléka 
  • 50 g bílého jogurtu
  • 3 vejce
  • 1 lžíce rajčatového protlaku
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 10 kousku sušených rajčat, pokrájených
  • 25 g nastrouhaného parmazánu
  • sušená bazalka, oregáno, pesto apod.
Suché přísady promícháme, přidáme ty tekuté a smícháme v těsto. To nalijeme do formy, navrch nastrouháme trochu parmezánu a pečeme asi 50 min na 180°C.

Pekla jsem v menší formě na biskupský chlebíček.



neděle 10. listopadu 2013

Dýňový chléb

Dalším kváskovým receptem je chléb s pyré z dýně Hokkaido, který má nejenom krásnou barvu, ale hlavně chuť. Recept je od ze skvělého blogu od Maškrtnicy.

Suroviny:

  • 300 g žitného kvasu
  • 140 g dýňového pyré
  • 220 g vody
  • 450 g pšeničné hladké mouky
  • 150 g špaldové mouky
  • lžíce medu
  • 15 g soli
  • 50 g nakrájených vlašských ořechů


Přes noc necháme klasicky namnožit kvásek - tedy dokrmíme 150 g žitné mouky a 150 g vody, rozmícháme a mísu zakryjeme fólií. Necháme pracovat asi 12 hodin. Ráno odebereme na další pečení a přidáme další ingredience. Je vhodné si asi půl hodiny před hnětením těsta smíchat dýňové pyré, obě mouky a vodu. Všechny suroviny zpracujeme na hladké těsto (ořechy stačí přidat na konec), v ruce to bude trvat asi 10 minut, a necháme 45 minut odpočívat zakryté v míse. vyndáme na vál, popřekládáme a opět necháme 45 minut odpočívat. Potom těsto vyklopíme na vál, rozdělíme (pokud děláme více bochníků) a vytvarujeme a necháme kynout v ošatce. Kdo ji nemá, stačí vzít mísu, vyložit ji utěrkou a vysypat moukou, jako vidíte na fotce. Mísu/ošatku dáme do velké igelitky (aby těsto neoschlo) a necháme kynout 2-3 hodiny. Poté pečeme v zapařené troubě na plechu, nebo v rozpálené zapékací míse. Pokud na plechu, tak je důležité troubu dobře zapařit. Pokud v míse, tak do rozpálené mísy překulíme bochník, zavřeme pokličkou a pečeme deset minut. Poté sundáme pokličku, snížíme teplotu a dopečeme asi půl hodiny. V obou případech pečeme nejdříve na 250°C, a poté na 230°C. Krájíme, až když alespoň trochu vychladne ;-).

Vykynuté těsto.

Dva chlebíci (z jedné dávky těsta).





pátek 1. listopadu 2013

Kváskový chléb bez hnětení

Další level kváskového pečení, nehnětená Šumava podle receptu pana Cuketky. Převelice jednoduché a dobré.

Suroviny:
  • 150 g žitné chlebové mouky (může být i celozrnná)
  • 300 g pšeničné chlebové mouky (nebo obyčejné hladké)
  • 320 g vody
  • 1 lžička kvásku (20g)
  • 10 g soli
  • 5 g drceného kmínu
Pro podrobnější postup se podívejte k panu Cuketkovi, tady jej pouze rychle shrnu. Ze surovin vypracujeme těsto, které necháme zakryté fólií kynout 12 hodin při pokojové teplotě. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál a necháme zakryté 20 minut odpočívat. Poté ho čtyřikrát roztáhneme a přeložíme jako papír, vložíme do mísy, vyložené utěrkou a vysypané moukou, a necháme alespoň 2 hodiny kynout. Pak si rozpálíme troubu (a v ní vyšší zapékací mísu s pokličkou) na 250°C. Až dosáhneme teploty, vyndáme rozpálenou mísu, do ní překlopíme těsto, zakryjeme poličkou a pečeme 10 minut. Potom odkryjeme a dopečeme asi 30 minut, pořád na 250°C.

Kvásek je velký pracant: po zadělání těsta; druhý den ráno; po vyklopení; během kynutí.

Přístě na něm nebude tolik mouky ;-).

úterý 10. září 2013

Začátečnický kváskový chléb

Recept je od CountryLifu (jejich stránky) a dostala jsem ho spolu s kváskem na jejich akci "Biodožínky", když jsem se šla podívat na exkurzi do jejich pekárny. Místo přepisování ho dávám vyfocený, protože jsem na něm nic nezměnila, pouze jsem při míchání výsledného těsta přidala více vody. Pokud přijdu na další tipy, přidám je sem později ;-)

Kvásek si můžete založit podle některého z mnoha dostupných návodů (např. od Maškrtnicy), ale zdá se mi lepší už přijít k hotovému - mělo by to jít přes iniciativu Pečem pecen (mapa kvásků k dispozici).

Letáček s receptem od CountryLifu.

Nakynutý chlebík, připravený na pečení.

Upečeno...ještě chvíli tam ale měl zůstat.