Zobrazují se příspěvky se štítkemjáhly. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemjáhly. Zobrazit všechny příspěvky

pondělí 9. září 2013

Jáhelník

Receptů na jáhelník je bezpočet, tady je ten můj. Ovoce se dá použít čerstvé, sušené i kompotované, stejně tak ořechy můžete použít jakékoliv. Recept je na čtyři porce a jáhelník vám určitě dva dny vydrží v lednici.

Suroviny:

  • 160 g jáhel
  • 200 g mléka
  • 40g medu (nebo jiného sladidla, případně více nebo méně podle chuti)
  • 250 g odtučněného tvarohu
  • 300 g švestek
  • 40 g mandlí


Jáhly nasypeme do hrnce a třikrát spaříme horkou vodou (vodu vždy po chvíli slijeme). Někde jsem četla, že jsou jinak hořké, těžko říct ;-). Pak jáhly zalijeme mlékem a pomalu vaříme, dokud nezměknou. Bude to trvat asi dvacet minut. Občas je zamícháme, aby se nepřipálily, a přilijeme vodu, aby byly vždy ponořené. Po uvaření do hrnce vmícháme med a tvaroh a půlku směsi nalijeme do formy, vyložené pečícím papírem, případně rozdělíme do jednotlivých menších formiček. Nasypeme většinu ovoce, přelijeme zbylou částí směsi a navrchu ozdobíme zbylým ovocem a nasekanými mandlemi. Pečeme asi 50 min při 180°C, dokud povrch nezezlátne.

Jáhelník v zapékací míse, z půlky snědený.

Porce akorát na sytou snídani.