Zobrazují se příspěvky se štítkempovidla. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkempovidla. Zobrazit všechny příspěvky

úterý 12. listopadu 2013

Perníkové muffiny

Recept na muffiny (anebo na litý perník, jak chcete) pochází z blogu Vypečený den. Určitě to nebyl poslední recept, který od autorky vyzkouším :-).

Suroviny:
  • 300 g hladké mouky
  • 2 lžičky jedlé sody
  • 2 velká vejce
  • 90 g třtinového cukru
  • 250 ml podmáslí
  • 100 g rozpuštěného másla
  • 3 lžíce melasy
  • 2 lžičky mletého zázvoru
  • 1/2 lžičky mleté skořice
  • 1/4 lžičky mletého hřebíčku
  • 1/4 lžičky mletého pepře
  • špetka mletého nového koření
  • asi 100 g povidel nebo jakékoliv marmelády (pokud budete dělat perník, tak více)
  • 200 g čokolády na polevu + kousek másla
V míse šleháme elektrickým šlehačem vejce, dokud nenabudou. Poté přidáme cukr a opět několik minut šleháme. Nakonec zašleháme rozpuštěné máslo, podmáslí a melasu.V druhé míse smícháme mouku, sodu a koření (nejlépe čerstvě utlučené v hmoždíři), přilijeme tekutou směs a těstem plníme formičky na muffiny. Do formičky dáme vždy jednu lžící těsta, lžičku marmelády a opět doplníme těstem. Pokud pečeme litý perník, po upečení prokrojíme a potřeme marmeládou. Pečeme na 180°C asi 20 minut. Pozor, hlídat, snadno díky tmavé barvě přehlédnete, že se pálí. Následně polijeme rozpuštěnou čokoládou (lépe se s ní pracuje, pokud v ní rozpustíte i kousek másla).

Čokoládu jsem nakonec nepřidala, ale příště budou určitě s ní ;-).


sobota 5. října 2013

Koláče

Koláče z klasického kynutého těsta. Náplň může být samozřejmě i tvarohová nebo povidlová.

Suroviny:
  • 500 g polohrubé mouky (když se bude těsto lepit, přidejte)
  • 100 g krupicového cukru
  • 75 g másla
  • 2 vejce + 1 na potření
  • 125 ml mléka
  • 30 g droždí
  • špetka soli


Různé náplně (recept) + drobenka (recept)

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Těsto rozválíme na silnější placku (asi 8 mm) a širokou sklenicí (hrnečkem) vykrajujeme kolečka. Ta přeneseme na plech, ve středu prsty trochu ztenčíme a okraje pomažeme rozšlehaným vajíčkem. Do středů lžičkou naneseme náplň, posypeme drobenkou a dáme péct asi na 20 min do trouby rozpálené na 175°C.


pátek 27. září 2013

Buchty

Recept pochází z video kuchařky "Zapomenuté poklady české kuchyně", která vznikla v Pražském kulinářském institutu. Těsto je malinko upravené (v původním receptu bylo prostě moc málo mouky). Suroviny vystačí na pekáč a půl.

Suroviny:
  • 650 g hladké mouky (můžete dát 500 a pak postupně přidávat)
  • 150 g cukru
  • 250 ml vlažného mléka
  • 2 menší vejce
  • 50 g rozpuštěného másla
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli

+ asi 50 g rozpuštěného másla (nebo sádla) na potírání


Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Polovinu těsta rozválíme na posypaném válu na tloušťku asi 5 mm. Rozřežeme na čtverce asi 10x10 cm (čím větší, tím větší buchty ;-) ) a do každého dáme lžičku náplně - povidla, mák nebo tvaroh (recept na náplně je tady). Zabalíme jako měšec, vrchní stranu namočíme v rozpuštěném másle a spojem dolů dáme do pekáče, který jsme předtím také vymazali rozpuštěným máslem. Nechte jim trochu místa, ještě budou asi 20 minut kynout. Pak je dáme do rozpálené trouby a pečeme asi 30 min na 175°C. Jakmile zhnědnou, vytáhneme je z trouby a ještě jednou potřeme máslem. Můžeme do něj pro vůni přidat trochu rumu nebo aroma.

Rozkrájené těsto s náplněmi.

Hotový pekáč buchet.




pondělí 26. srpna 2013

Posvícenské koláčky

Recept pochází ze stránek prozeny.cz (originální recept) a já jsem ho trochu poupravila a přidala další dvě možné náplně. Každá náplň je spočítaná na jednu dávku těsta. Koláčků vznikne asi 25, záleží na velikosti vykrajovátka.

Těsto:
  • 500 g hladké mouky
  • 2 vejce
  • 1 dl rostlinného oleje, nebo 100 g másla nebo sádla (rozpuštěného)
  • 80g krupicového cukru
  • 250 ml mléka (pokojové teploty nebo trochu ohřáté, ne horké!)
  • 1/2 kostky droždí 
  • špetku soli
  • lžičku citronové kůry
  • 1 vanilkový cukr

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto hněteme vařečkou tak dlouho, až se začne odlepovat od stěn a je hladké. Pak jej posypeme hladkou moukou, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo. Bude kynout asi hodinu až hodinu a půl, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem. 

Tvarohová náplň:
  • 2 tvarohy v alobalu (obyčejné, ne tučné)
  • 1 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • několik lžic cukru na doslazení
Tvarohy smícháme se zbývajícími surovinami. Pokud bude směs příliš hustá, můžeme zředit mlékem.


Povidlová náplň:
  • povidla (asi 400 g)
  • rum (nebo rumové aroma)


Povidla podle chuti smícháme s rumem.

Maková náplň a drobenka: návod v tomto receptu Švestková metýnka s tvarohem nebo mákem

Ještě budeme potřebovat:
  • 50 ml mléka
  • 50 ml rostlinného oleje


Z vykynutého těsta vyválíme placku a z ní sklenicí (moje měla průměr asi 8 cm) vykrajujeme kolečka. Můžete použít i kulaté vykrajovátko na cukroví, pokud máte dostatečně velké. Do každého kolečka dáme lžičku náplně a v dlani zabalíme jako měšec, okraje pevně stiskneme k sobě, aby se koláček nerozlepil. Držíme za spoj a hladkou stranu koláčku namočíme do mléka s olejem a pak v misce s drobenkou (aby na povrchu držela). Koláček otočíme spojem dolů a opatrně trochu přimáčkneme na plech. Pečeme asi 20 minut (podle velikosti koláčků) na 175°C než zezlátnou.

Koláčky občas prasknou, ale na škodu to určitě není - aspoň je jasné, co je uvnitř ;-)

Omlouvám se za kvalitu fotky, ale pro představu - tohle je množství z dvojité dávky.