Zobrazují se příspěvky se štítkemkynuté. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemkynuté. Zobrazit všechny příspěvky

sobota 12. dubna 2014

Trojbarevné houstičky

Recept na základní těsto pochází z mé oblíbené kuchařky Poklady klasické české kuchyně od Romana Vaňka. Následně jsem každou část "obarvila" jinou surovinou - tento pokus vypadal hezky syrový, ale na hotových houstičkách barvy moc nejsou vidět.

Suroviny:
Těsto: (množství na dva menší mazance)

  • 460 g hladké mouky
  • 200 g polohrubé mouky
  • kostka droždí
  • 230 ml vlažného mléka
  • 120 g cukru
  • 2 sáčky vanilkového cukru
  • 140 g změklého másla (může být méně)
  • špetka soli
  • nastrouhaná kůra z jednoho citronu
  • 2 vejce
+
  • dvě lžíce mletého máku
  • dvě lžíce kakaa na vaření a hrst nadrobno nasekaných vlašských ořechů
  • dvě lžíce mletých mandlí a hrst sušených brusinek
+
  • rozšlehané vejce na potření


Ze suroviny vypracujeme klasické kynuté těsto (postup např. tady), rozdělíme na tři díly, do každého zapracujeme jednu barvící přísadu a necháme alespoň hodinu kynout na teplém místě (každé těsto zvlášť v míse). Následně upleteme houstičky, přičemž na každý pramen použijeme jinou barvu těsta. Necháme ještě asi 15 minut kynout na plechu, potřeme vajíčkem a pečeme asi 20 minut v troubě rozpálené na 175°C. Uvedené množství stačilo asi na 18 středních houstiček.

Před potřením a pečením


pondělí 3. března 2014

Bulky (například na hamburgery)

Recept pochází z kuchařky Klenoty klasické evropské kuchyně od Romana Vaňka

Suroviny:

  • 50 g másla (pokojové teploty)
  • 280 ml mléka (vlažné)
  • 450 g hladké mouky
  • 1 lžička soli
  • 15 g cukru
  • 15 g čerstvého droždí
  • mléko na potření + sezam nebo mák na posypání


Droždí rozdrobíme, přidáme ostatní suroviny a rukama vypracujeme hladké těsto. Necháme kynout asi hodinu, než zdvojnásobí svůj objem. Pak z těsta na vále vytvarujeme váleček, nakrájíme na požadovaný počet housek (mě jich vyšlo asi 12) a kousky skulíme do bochánků. Ty dáme v dostatečné vzdálenosti na plech, nařízneme do kříže a necháme kynout ještě asi 20 minut. Potřeme mlékem, posypeme sezamem (či mákem) a pečeme asi 15 minut v troubě rozpálené na 200°C.



sobota 1. února 2014

Hvězda z kynutého těsta s náplní z tvarohu a čokolády

Recept na těsto hvězdu je z facebookové pekařské skupiny PečemPecen.cz. Vychází z klasického kynutého těsta, ale je zajímavý způsobem překládání. Náplně můžete vyzkoušet různé, například s nugetou, povidly, mákem nebo jen máslem, oříšky a skořicí.

Suroviny:
Těsto:
500 g hladké mouky
2 vejce
60 g cukru
180 ml mléka
40 g másla
1 sáček sušeného droždí nebo asi 30 g čerstvého
Náplň:
250 g tvarohu ve staniolu
jedno a půl vejce
trochu mléka na zředění
1 vanilkový cukr
50 g cukru
70 g čokolády na vaření
+ půl vajíčka a trochu (nejlépe) třtinového cukru


Ze suroviny vypracujeme hladké těsto (jak na kynuté najdete třeba tady) a necháme asi hodinu kynout na teplém místě. Mezitím smíchejte tvaroh, vajíčko, mléko a cukr a přidejte nastrouhanou čokoládu. Část můžete nakrájet nožem na hrubší kousky. Vykynuté těsto rozdělte na čtyři stejně velké díly a z nich vyválejte placky. První placku potřete náplní, na ní dejte druhou a opět potřete, až máte něco jako palačinkový dort. Horní vrstvu nepotírejte. Nakrájejte na 16 dílů, a střed nechte vcelku. Vezměte vždy dva prameny, každý do jedné ruky, a proti sobě je dvakrát otočte (tedy buď oba točte dovnitř nebo oba ven). Takto zpracujte všechny paprsky do tvaru hvězdy. Potřete zbylým vajíčkem rozšlehaným se lžící cukru a ještě trochu posypte navrchu. Pečte v rozpálené troubě na 180°C asi 35 minut.


Před pečením


Detail na řezu



pátek 17. ledna 2014

Makový závin

Recept pochází z kuchařky "Klenoty klasické evropské kuchyně" od Romana Vaňka. 

Suroviny:

  • Těsto
  • 180 ml mléka
  • 500 g hladké mouky
  • 30 g čerstvého droždí
  • 60 g cukru krupice
  • 10 g vanilkového cukru
  • 60 g změklého sádla
  • 1 vejce
  • trochu soli


Náplň:

  • 250 ml mléka (nakonec jsem přidávala asi ještě 100 ml)
  • 250 g mletého máku
  • 20 g vanilkového cukru
  • 40 g moučkového cukru
  • 40 g medu
  • 100 g švestkových povidel
  • špetka mletého hřebíčku
  • 50 ml tuzemského rumu


+ trochu vajíčka s mlékem na potření

V rendlíku smícháme mák a mléko, přivedeme k varu a lehce vaříme do změknutí. Přidáme zbytek surovin (kromě rumu), zamícháme, necháme vychladnout a poté přidáme i rum.

Těsto zaděláme na omládek. Do mísy prosejeme mouku, uděláme v ní důlek, do něj rozdrobíme droždí a zalijeme asi 2/3 mléka pokojové teploty. Zamícháme na tekuté těsto, poprášíme moukou a necháme asi 30 minut vzejít. Pak přidáme všechny ostatní suroviny a vypracujeme hladké těsto. Vyklopíme na vál, vytvarujeme dva bochánky a necháme je opět půl hodiny odpočívat přikryté utěrkou. Bochánek rozválíme na plát asi 30x30 cm, potřeme náplní (na jedné straně necháme asi 2 cm volné) a zamotáme jako roládu - volný okraj potřeme vajíčkem a slepíme. Závin podélně rozřízneme a dva vzniklé pruhy smotáme do copu. Jde to špatně a pruhy se rozpadají, proto je lepší postupovat rychle. Stočený cop dáme do vymazané formy a necháme kynout asi 45 minut. Pak potřeme vajíčkem a pečeme asi 40 minut v troubě předehřáté na 160°C. Necháme chvíli zchladnout ve formě a pak na mřížce.




čtvrtek 2. ledna 2014

Focaccia

Recept z nové kuchařky Romana Vaňka "Klenoty klasické evropské kuchyně".

Suroviny: (1 kus)

  • 10 g čerstvého droždí
  • 160 ml vlažné vody
  • 25 ml extra panenského olivového oleje
  • 250 g hladké mouky
  • 7 g soli
  • 1 lžička rozmarýnu (sušeného, nebo čerstvého nadrobno nakrájeného)
  • olivový olej na potření
  • olivy nebo sušená rajčata do těsta (volitelně)


Droždí rozdrobíme a rozetřeme s 30 ml vody a pak přidáme i zbytek vody, olej, mouku, sůl a rozmarýn. Mícháme v ruce tak dlouho, dokud není těsto hladké, pružné a nelepivé (v této fázi můžeme přidat olivy nebo rajčata, či jimi těsto posypat před pečením). Těsto dáme na moukou posypaný vál a necháme pod utěrkou kynout asi 1,5 hodiny. Následně těsto prsty roztáhneme (můžeme zkusit váleček, ale jde to špatně) na placku o průměru 25 cm, dáme ji do olejem vytřené formy nebo plechu, potřeme olejem a necháme kynout 30 minut. Poté uděláme do těsta prsty důlky (nepropíchnut) a necháme znovu kynout asi 20 minut. Ještě jednou potřeme olejem a pečeme v troubě rozpálené na 200°C 25 minut, než zezlátnou. Vyndáme na mřížku a necháme vychladnout. Jeden kus je málo ;-).


Vánočka

Výborná vánočka, která se zatím vždycky povedla. Recept je z knihy "Poklady klasické české kuchyně" od Romana Vaňka. Videonávod, jak ji upléct z 6 pramenů, najdete tady (nejedná se o moje video).

Suroviny: (na jednu vánočku)

  • 230 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 1/2 kostky droždí (20g)
  • 115 ml vlažného mléka
  • 50 g cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 70 g másla
  • špetka soli
  • kůra z jednoho citronu
  • 1 vejce + asi půlka na potření
  • 35 g rozinek (můžeme dopředu namočit do rumu)
  • 35 g loupaných nasekaných mandlí
  • mandlové lupínky na posypání


V míse smícháme obě mouky a do důlku uprostřed rozdrobíme droždí. Zalijeme několika lžícemi mléka a zamícháme s trochou mouky okolo, až vznikne tekutá kašička. Její povrch posypeme trochou mouky a necháme zakryté asi 30 min vzejít. Pak přidáme zbytek ingrediencí (kromě ovoce a mandlí) a vypracujeme hladké těsto. Těsto při hnětení nadlehčujeme, aby se do něj dostal vzduch. Nakonec vmícháme rozinky a mandle a necháme asi hodinu kynout zakryté v míse. Z těsta vytvarujeme 6 pramenů, ze kterých podle návodu spleteme vánočku. Necháme ji kynout asi 45 minut na plechu. Pak je potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme asi 40 minut v troubě rozpálené na 170°C. Kvůli výšce se může začít nahoře připalovat, doporučuji ji proto po vyskočení péct zakrytou alobalem a odkrýt na posledních deset minut.


Z 9 pramenů (čtyři, tři, dva)

Ze šesti, drží mnohem lépe.





pátek 29. listopadu 2013

Svatomartinské rohlíčky

Trochu se zpožděním, ale výborné jsou vždycky!

Suroviny:
Těsto:
500 g hladké mouky
50 g rozpuštěného másla
80 g cukru
sáček vanilkového cukru
1/2 kostky droždí
60 g másla
100 ml mléka (přidávejte postupně
1 vajíčko
+ trochu rozšlehaného vajíčka na potření

Maková náplň: tady

Tvarohová náplň: tady

Postupuje jako u klasického kynutého těsta - z trošky cukru, mléka a droždí si necháme vzejít kvásek, který přidáme k prosáté mouce s oběma cukry, rozpuštěným máslem, tvarohem, vajíčkem a zbytkem mléka. Vypracujeme hladké těsto, které se nelepí na stěny mísy (můžeme přidat mouku nebo mléko).  Přikryjeme utěrkou a necháme asi hodinu kynout na teplém místě. Následně polovinu těsta rozválíme a krájíme na podlouhlé trojúhelníky. Ke kratší straně dáme lžíci náplně, zamotáme a klademe na plech. Necháme kynout ještě dvacet minut, potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do rozpálené trouby na 175°C asi na 25 minut. S těstem se díky tvarohu trochu hůře pracuje, ale chuť je zajímavá - jsou více nadýchané než klasické kynuté těsto.




neděle 17. listopadu 2013

Kynuté bochánky

Recept pochází z mé oblíbené kuchařky "Poklady české kuchyně" od Romana Vaňka a původně byl určen na mazanec.

Suroviny:
  • 250 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 1/2 kostky droždí
  • 115 ml vlažného mléka
  • 60 g cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru nebo aroma
  • 70 g másla
  • špetka soli
  • nastrouhaná kůra z jednoho citronu
  • 1 vejce
  • sušené ovoce (nebo jen rozinky) a nasekané loupané mandle - dohromady asi 150 g, předem namočené do rumu
  • rozšlehané vajíčko na pomazání

V míse smícháme obě mouky a do důlku uprostřed rozdrobíme droždí. Zalijeme několika lžícemi mléka a zamícháme s trochou mouky okolo, až vznikne tekutá kašička. Její povrch posypeme trochou mouky a necháme zakryté asi 30 min vzejít. Pak přidáme zbytek ingrediencí (kromě ovoce a mandlí) a vypracujeme hladké těsto. Těsto při hnětení nadlehčujeme, aby se do něj dostal vzduch. Nakonec vmícháme rozinky a mandle a necháme asi hodinu kynout zakryté v míse. Z těsta vytvarujeme bochánky, já jich měla 12, a  necháme je ještě asi 20 minut kynout na plechu. Pak je potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme asi 20 minut v troubě rozpálené na 175°C.

Před kynutím na plechu.



sobota 2. listopadu 2013

Kringel nebo šneci se skořicí a jablky

Výborná podzimní sladkost, do kterého spotřebujete přebytečná jablka. Recept na těsto jsem si půjčila od Maškrtnice, a dobře jsem udělala, je krásně vláčné. S náplní jsem trochu improvizovala, a povedla se taky. Těsto vystačilo jak na šneky, tak na kringel, takže můžete udělat jen poloviční dávku.

Suroviny:
Těsto:

  • 650 g mouky
  • 330 g mléka
  • 125 g másla
  • 80 g cukru
  • 2 vejce
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli

Náplň:

  • jablka (výsledná hmotnost nastrouhaných by měla být asi tak 600 g)
  • sáček vanilkového cukru
  • sáček vanilkového pudinku
  • 2 lžičky skořice
  • cukr podle toho, jak jsou sladká jablka
  • nasekané vlašské ořechy
  • trochu másla


Z droždí, trochy cukru a mléka necháme v malé miste vzejít kvásek. Mouku smícháme s cukrem, solí a přidáme kvásek, vajíčka a v mléce rozpuštěné máslo. Vypracujeme hladké těsto (dejte si záležet, abyste ho při hnětení vařečkou nadlehčovali a bylo úplně hladké) a necháme kynout asi hodinu na teplém místě. Na náplň nastrouháme jablka, vymačkáme je v cedníku a přidáme skořici, van. cukr, obyčejný cukr a nasekané ořechy. Aby nám náplň nevytékala, přidáme pytlík vanilkového pudinku. Polovinu těsta vyválíme a potřeme náplní a poklademe máslem, jako je vidět na obrázku. Na šneky ho nakrájíme na špalíčky, které dáme do dortové formy nebo pekáče. Na kringel podélně rozřízneme zamotané těsto a překládáme ho jako cop ze dvou pramenů (je to dost k vzteku práce ;-)). Cop pak opatrně přeneseme na pečící papír a zatočíme do kruhu. Pečeme asi 30 minut na 180°C.
Uhnětené a vykynuté těsto.


Rozlezou se opravdu hodně ;-)-


Cibuláčky

Recept je malinko upravený a původně pochází z facebookové stránky Kuchařky ze Svatojánu, kterou můžu jen doporučit.

Suroviny:

  • 500 g cibule
  • máslo nebo olej na smažení
  • 400 g polohrubé mouky
  • 100 g žitné mouky
  • 1/2 kostky droždí (20 g)
  • lžička cukru
  • 6 lžic mléka + 100 ml
  • 2 vejce + trochu na potření
  • sůl, kmín


Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky a na másle nebo oleji osmahneme dozlatova. V míse smícháme obě mouky, uděláme v nich důlek a do něj rozdrobíme droždí. Přidáme lžičku cukru, šest lžic mléka, trošku promícháme a necháme vzejít kvásek. Pak přidáme vajíčka, zbytek mléka (v původním receptu je bílé víno), cibulku a sůl a necháme hodinu kynout. Vykynuté těsto rozválíme, vykrájíme kolečka a ty necháme ještě patnáct minut na plechu nakynout. Potřeme rozšlehaným vajíčkem s mlékem a pečeme na 180°C asi 20 minut dozlatova.

Těsto před a po vykynutí.

Z této dávky těsta jich bude asi 5x tolik :-).


neděle 6. října 2013

Chačapuri

Kynutou sýrovou placku chačapuri jsem chtěla vyzkoušet hned, jak jsem narazila na recept od pana Cuketky, ale nakonec tento nápad někam zapadl a musela jsem na recept natrefit podruhé, abych se na ni vrhla.

Suroviny (na dvě placky):

  • 500 g hladké mouky + další na dosypání
  • 125 ml vlažného mléka
  • 3 vajíčka pokojové teploty + 1 na potření placek
  • 60 g rozpuštěného, zchladlého másla
  • 5 g sušeného droždí
  • lžička soli
  • 1 balení mozzarelly a 300 g balkánského sýra na náplň (můžete vyzkoušet i jiné sýry, např. nivu)


Do proseté mouky se solím a droždím uděláme v míse důlek, do něj nalijeme mléko a uprostřed umícháme řídkou kašičku. Necháme asi deset minut stát, pak přidáme ostatní suroviny (kromě sýra) a rukou vypracujeme hladké těsto (bude potřeba přisypávat mouku). Těsto necháme asi hodinu kynout na teplém místě. 

Mezitím si připravíme sýrovou náplň - jednoduše sýry nadrobíme nebo nastrouháme nahrubo, můžeme přidat koření či dosolit, pokud se nám směs zdá málo slaná.

Polovinu těsta si dáme na vál, vysypaný moukou, a rukama jej rozplácneme na asi  1 cm tlustou, kulatou placku. Doprostřed dáme polovinu sýrové náplně a zabalíme do koule - pečlivě spojíme okraje těsta k sobě, a kouli přeneseme (spojem dolů) na plech. Na něm ji opatrně rozplácneme a prsty roztahujeme do kulatého tvaru. Dáváme pozor, abychom neprotrhli horní vrstvu těsta. Výsledná placka by měla být asi 1 cm silná. Potřeme ji rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do trouby rozpálené na 250°C asi na 15 minut. V troubě se nafoukne jako létající talíř a zase splaskne. Pečte dozlatova.

První ze dvou placek.


sobota 5. října 2013

Koláče

Koláče z klasického kynutého těsta. Náplň může být samozřejmě i tvarohová nebo povidlová.

Suroviny:
  • 500 g polohrubé mouky (když se bude těsto lepit, přidejte)
  • 100 g krupicového cukru
  • 75 g másla
  • 2 vejce + 1 na potření
  • 125 ml mléka
  • 30 g droždí
  • špetka soli


Různé náplně (recept) + drobenka (recept)

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Těsto rozválíme na silnější placku (asi 8 mm) a širokou sklenicí (hrnečkem) vykrajujeme kolečka. Ta přeneseme na plech, ve středu prsty trochu ztenčíme a okraje pomažeme rozšlehaným vajíčkem. Do středů lžičkou naneseme náplň, posypeme drobenkou a dáme péct asi na 20 min do trouby rozpálené na 175°C.