Zobrazují se příspěvky se štítkemsnídaně. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemsnídaně. Zobrazit všechny příspěvky

úterý 29. října 2013

Kaše z naklíčené pšenice

Zajímavý nápad, se kterým přišla Dona Gisele na svém blogu. Na rozdíl od ní ale kaši vařím, protože mi jinak nezměkne, a nechutná. Suroviny vystačí na dvě porce, ideální na snídani.

Suroviny:

  • 90 g pšenice
  • 250 ml mléka
  • něco na oslazení (džem, med, cukr, sirup apod.)
  • kokos
  • skořice
  • případně lžíce krupičky na zhoustnutí


Pšenici zalijeme vodou a necháme přes noc nasáknout v hrnečku. Druhý den ji dáme klíčit. Ideální je na to nádoba z uříznuté PET láhve, jako je vidět v tomto návodu. Pravidelně (několikrát denně) proléváme vodou a za tři dny od namáčení (obilí tedy klíčí dva celé dny) máme hotovo. Pšenici rozmixujeme v robotu a asi 10 minut povaříme s mlékem. Pak přidáme kokos, sladidlo a skořici, případně chvíli povaříme s krupičkou, a podáváme. 

Namočená pšenice; naklíčená v mixéru; umixovaná připravená v hrnci.

Hotová kaše.

pondělí 28. října 2013

Muffiny s marmeládou

Muffiny vymyšlené pro zužitkování té spousty marmelád, to se mi nahromadily doma. Tyto jsou s třešňovou marmeládou, ale vhodná je každá - a čím větší kousky ovoce v sobě má, tím lépe. Případně se dá 1/3 marmelády nahradit drobnými kousky čerstvého nebo mraženého ovoce. Vystačí na 11 muffinů střední velikosti.

Suroviny:

  • 100g špaldové mouky (nebo pšeničné celozrnné)
  • 100 g hladké mouky
  • 50 g jemných ovesných vloček + na posypání
  • 20 g cukru 
  • 1 sáček prášku do pečiva
  • semínka nebo nasekané oříšky podle chuti (já dala dvě lžíce lněných)
  • vanilkové aroma
  • skořice
  • špetka soli
  • 150 g marmelády
  • 2 vejce
  • 30 ml oleje
  • 120 ml mléka


Suché přísady smícháme v míse dohromady, v druhé promísíme ty tekuté a smícháme dohromady. Plníme do formiček na muffiny a pečeme asi 25 minut na 180°C.

Naplněné formičky (od Tescomy).

Hotové ;-).

neděle 27. října 2013

Špaldovo - ovesné palačinky

Rychlé a zdravé palačinky. Recept vystačí na dvě velké - tedy akorát dvě snídaňové porce

Suroviny:

  • 40 g špaldové mouky
  • 50 g drcených ovesných vloček
  • půl lžičky prášku do pečiva
  • dvě vejce
  • 150 ml mléka
  • olej na potření pánve


Mouku a vločky promícháme s kypřícím práškem, přidáme vajíčka a nakonec i mléko. Těsto by mělo být tekuté, aby se rozlilo po celé pánvi. Polovinu těsta nalijeme na rozpálenou pánev, potřenou olejem, a opečeme z obou stran. Krásně se obrací a zatím se mi nepodařilo je roztrhnout. Podáváme s marmeládou, jogurtem, tvarohem nebo i na slano - třeba se špenátem nebo sýrem.

Drcené vločky z Lidlu

Varianta 1.
Varianta 2.

pátek 18. října 2013

Pohankový nákyp s tvarohem

Můj vlastní recept na jednoduchou variaci nákypu s pohankou, ideální na snídani. 

Suroviny:

  • 140 g pohanky (část jsem nahradila lámankou)
  • 400 ml mléka
  • 250 g tvarohu v alobalu
  • 100 g pokrájených sušených fíků nebo jiného sušeného ovoce
  • asi 20 g cukru nebo jiného sladidla
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • hrst oříšků na ozdobu


Pohanku nasypeme do vroucího, osoleného mléka a vaříme asi 10 minut. Pak vmícháme ovoce a necháme přikryté na vypnuté plotýnce asi 20 min. Přidáme tvaroh, cukr a žloutek, případně trochu mléka, a promícháme. Nakonec opatrně zamícháme vyšlehaný sníh z bílku, dáme do zapékací mísy a posypeme oříšky. Pečeme asi 30 minut na 180 °C, než vršek zezlátne.

Akorát upečeno.

1/4 je přesně porce na snídani.

středa 2. října 2013

Tvarožník

Tvarožníků je spoustu, tohle je moje varianta, která se skvěle hodí na snídani (vystačí na 4 porce, ale dva dny v lednici vydrží).

Suroviny:

  • 250 g odtučněného tvarohu z vaničky
  • 100 g zakysané smetany
  • 2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
  • 120 g krupičky (pšeničné, špaldové)
  • 2 balení vanilkového cukru, nebo cukr + vanilkové aroma nebo jiné sladidlo
  • 40 g mletých mandlí (nebo kokosu či jiných ořechů)
  • 1/2 lžičky kypřícího prášku
  • ovoce na ozdobení


Tvaroh a smetanu vyšleháme se žloutky, přidáme cukr, krupičku, mandle a kypřící prášek a nakonec jemně vmícháme vyšlehané bílky. Směs nalijeme do formy (buď silikonové, nebo vyložené pečícím papírem) a poklademe ovocem - já použila švestky. Pečeme asi 40 minut na 200 °C. Na posledních deset minut zvýšíme teplotu, aby se tvarožník trochu "opekl".

Před a po ;-).

Hotový tvarožník.