čtvrtek 3. října 2013

Schwarzwaldská roláda

Roláda vyžaduje trochu cviku, ale ať ji zamotáte jakkoli, bude výborná. Recept je upravený a pochází z Apetitu z prosince 2009.

Suroviny:

Těsto:

  • 5 vajec
  • 100 g cukru krupice
  • 60 g hladké mouky
  • 40 g kakaa (na vaření, žádné Granko ;-) )
  • bourbon, jiný likér nebo silný černý čaj na zvlhčení rolády

Náplň:

  • 150 g třešní nebo višní (ideálně čerstvé, jinak kompotované)
  • 1,5 kelímku smetany ke šlehání (nejlépe 40%), dobře vychlazené
  • 2 vanilkové cukry
  • ztužovač šlehačky, pokud chcete roládu uchovat

Čokoládová poleva:

  • 150 g čokolády na vaření
  • 0,5 kelímku smetany ke šlehání
  • plátky mandlí nebo čokoládové zdobení na posypání


V menší misce smícháme prosetou mouku a kakao - důležité je lžící rozetřít hrudky kakaa. Tuto sypkou směs přimícháme k vejcím, vyšlehaným cukrem (použijte elektrický šlehač). Přidáme vanilkové aroma, zamícháme a směs rovnoměrně rozlijeme na velký plech, vyložený pečícím papírem. Pečeme v rozpálené troubě asi 15 minut (hlídat!) na 180°C.

Během pečení si navlhčíme utěrku, tu položíme na pracovní desku a na ni rozprostřeme arch pečícího papíru. Posypeme ho krupicovým cukrem a hned po vyndání na něj plát těsta položíme (vznikne tedy jakýsi sendvič utěrka-pečící papír s cukrem-plát těsta-pečící papír) a všechno (i s utěrkou) zarolujeme do rolády. Necháme vychladnout.

Po vychladnutí roládu rozmotáme, opatrně stáhneme papíry a roládu pocákáme bourbonem nebo silným černým čajem (nemusí být), a potřeme ji smetanou, ušlehanou s cukrem (a případně ztužovačem). Poklademe vypeckovanými a nakrájenými třešněmi, opatrně zamotáme a potřeme polevou. Tu vytvoříme rozpuštěním čokolády se smetanou ve vodní lázni. Roládu ozdobíme a vychladíme.


Čerstvé třešně jsou opravdu výborné.

středa 2. října 2013

Tvarožník

Tvarožníků je spoustu, tohle je moje varianta, která se skvěle hodí na snídani (vystačí na 4 porce, ale dva dny v lednici vydrží).

Suroviny:

  • 250 g odtučněného tvarohu z vaničky
  • 100 g zakysané smetany
  • 2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
  • 120 g krupičky (pšeničné, špaldové)
  • 2 balení vanilkového cukru, nebo cukr + vanilkové aroma nebo jiné sladidlo
  • 40 g mletých mandlí (nebo kokosu či jiných ořechů)
  • 1/2 lžičky kypřícího prášku
  • ovoce na ozdobení


Tvaroh a smetanu vyšleháme se žloutky, přidáme cukr, krupičku, mandle a kypřící prášek a nakonec jemně vmícháme vyšlehané bílky. Směs nalijeme do formy (buď silikonové, nebo vyložené pečícím papírem) a poklademe ovocem - já použila švestky. Pečeme asi 40 minut na 200 °C. Na posledních deset minut zvýšíme teplotu, aby se tvarožník trochu "opekl".

Před a po ;-).

Hotový tvarožník.


pátek 27. září 2013

Kynutý cop se schwarzwaldskou šunkou a zakysanou smetanou

Recept pochází z katalogu obchodu Lidl a je uveřejněn i na jejich stránkách. Já jsem pouze malinko změnila poměr surovin, a povedlo se. Náplň se dá určitě obměnit ;-).

Suroviny:

Těsto:
  • 350 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 230 ml vlažného mléka
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • lžička cukru 
  • 75 g másla
  • 1/2 kostky droždí

Náplň:
  • 150 g schwarzwaldské šunky (nebo pršutu, bresaoly apod.)
  • 200 g zakysané smetany
  • 150g eidamu
  • sůl, pepř na ochucení
  • celý kmín na posypání hotového závinu a vajíčko na potřená

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

V míse smícháme na malé kousky nakrájenou šunku, zakysanou smetanu a nastrouhaný sýr a osolíme a opepříme. Vykynuté těsto rozválíme na výšku asi 5 mm, potřeme náplní a zavineme jako roládu. Tu pak podélně rozřízneme a vzniklé prameny stočíme dohromady. Těžko se to popisuje a ještě hůř provádí, takže hodně trpělivosti (zejména při přenášení vzniklého pletence na plech - tady se hodí čtyři ruce). Na plechu cop potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme kmínem. Pečeme v rozehřáté troubě asi 30 min na 175°C.

Před pečením.

Hotový cop...malinko se rozpadl, ale byl výborný.


Buchty

Recept pochází z video kuchařky "Zapomenuté poklady české kuchyně", která vznikla v Pražském kulinářském institutu. Těsto je malinko upravené (v původním receptu bylo prostě moc málo mouky). Suroviny vystačí na pekáč a půl.

Suroviny:
  • 650 g hladké mouky (můžete dát 500 a pak postupně přidávat)
  • 150 g cukru
  • 250 ml vlažného mléka
  • 2 menší vejce
  • 50 g rozpuštěného másla
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli

+ asi 50 g rozpuštěného másla (nebo sádla) na potírání


Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Polovinu těsta rozválíme na posypaném válu na tloušťku asi 5 mm. Rozřežeme na čtverce asi 10x10 cm (čím větší, tím větší buchty ;-) ) a do každého dáme lžičku náplně - povidla, mák nebo tvaroh (recept na náplně je tady). Zabalíme jako měšec, vrchní stranu namočíme v rozpuštěném másle a spojem dolů dáme do pekáče, který jsme předtím také vymazali rozpuštěným máslem. Nechte jim trochu místa, ještě budou asi 20 minut kynout. Pak je dáme do rozpálené trouby a pečeme asi 30 min na 175°C. Jakmile zhnědnou, vytáhneme je z trouby a ještě jednou potřeme máslem. Můžeme do něj pro vůni přidat trochu rumu nebo aroma.

Rozkrájené těsto s náplněmi.

Hotový pekáč buchet.




čtvrtek 26. září 2013

Zelňáky

Konečně jsem našla recept na zelňáky, jaký jsem si představovala - křupavé, se spoustou zelí a vonící po domácím sádle. Pochází z tohoto kuchařského blogu. Suroviny vystačí na malou dávku (na fotce).

Suroviny:

  • 250 g hladké mouky
  • 225 g kysaného zelí, pokrájeného na kratší kousky
  • 75 g kvalitního sádla (já použila rovnou sádlo se škvarky)
  • dvě lžíce škvarků, najemno nakrájených (pokud nebyly v sádle)
  • 1/2 vejce
  • sůl, pepř a mletý nebo celý kmín


Ze surovin vypracujeme těsto, rozválíme ho na tenkou placku a tu nařežeme na čtverce nebo obdélníky. Ty klademe na plech, vyložený pečícím papírem, a pečeme asi 20 min v troubě rozpálené na 200°C.

Jedna dávka bude málo ;-) .




Loupáky

Recept pochází z knihy Romana Vaňka "Kouzlo kuchyně Čech a Moravy" a jen jsem změnila postup zpracování těsta (hnětací robot nevlastním) a kynutí. Rozpis postačí na menší dávku (na poslední fotce) malých loupáků.

Suroviny: 

  • 330 g hladké mouky
  • 150 ml mléka
  • 40 g cukru (část můžeme pro chuť nahradit vanilkovým)
  • 30 g rozpuštěného másla nebo sádla
  • 1 vejce (půlka do těsta a druhá na potření loupáků)
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli
  • mák nebo sezam na posypání


Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě (router ;-) ) necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Těsto rozdělíme na poloviny a každou vyválíme na kulatou placku asi 4 mm vysokou. Tu rozkrájíme na 8 trojúhelníků, ze kterých smotáme rohlíčky. Necháme je ještě půl hodiny kynout, pak je potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme semínky. Pečeme asi 20 minut na 175 °C, než zezlátnou.
Rozkrájení těsta.

Před pečením.

Hotové.






pondělí 23. září 2013

Dýňový koláč

Recept na koláč je převzatý ze stránek Prozeny.cz (recept), ale upravila jsem si ho podle sebe a povedlo se ;-) .

Suroviny:

Korpus

  • 150 g hladké mouky (můžeme nahradit celozrnnou nebo špaldovou)
  • 100 g studeného másla
  • 20 g třtinového cukru
  • 1 vejce


Náplň

  • cca 500 g dýně hokkaido 
  • 1 plechovka salka/slazeného kondenzovaného mléka (měla by mít asi 400 g)
  • 100 g třtinového cukru
  • 2 vejce
  • 250 g tvarohu z alobalu (obyčejný, ne tučný)
  • koření podle chuti (já použila zázvor, perníkové koření a muškátový ořech)


Posypka

  • 30 g slunečnicových semínek (nebo jiných semínek či oříšků)
  • 30 g másla
  • 30 g třtinového cukru


Suroviny na korpus propracujeme na hladké těsto a dáme odpočinout do lednice asi na půl hodiny. Dýni hokkaido zbavíme semínek a nakrájíme na větší kostky (já použila půlku středně velké dýně). Není třeba ji loupat, slupka je jedlá a dodá krému ještě sytější barvu. Kostky dýně uvaříme doměkka (asi 15 min), slijeme a rozmixujeme. Do vychladlého pyré vmícháme salko, vajíčka, cukr, tvaroh a koření. Tvaroh bude dělat hrudky, proto krém znovu promixujeme dohladka. 

Těsto natlačíme do formy a necháme vyšší okraje (jak je vidět na fotce). Dáme na 10 minut péct do trouby, vyhřáté na 175 °C, a teprvé poté nalijeme náplň. Pečeme ještě 40 - 50 minut. Mezitím rozpustíme kousek másla na pánvičce, pak přidáme semínka a cukr chvíli opékáme. Když začne povrch koláče tmavnout, vyndáme jej, posypeme semínky a ještě asi 5 minut opečeme pod grilem. Krájíme vychladlé, až koláč ztuhne.

Korpus ve formě (mám silikonovou, jinak nezapomeňte na pečící papír).
Upečený koláč ve formě.

Mňam mňam ;-) .