pátek 27. září 2013

Kynutý cop se schwarzwaldskou šunkou a zakysanou smetanou

Recept pochází z katalogu obchodu Lidl a je uveřejněn i na jejich stránkách. Já jsem pouze malinko změnila poměr surovin, a povedlo se. Náplň se dá určitě obměnit ;-).

Suroviny:

Těsto:
  • 350 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 230 ml vlažného mléka
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • lžička cukru 
  • 75 g másla
  • 1/2 kostky droždí

Náplň:
  • 150 g schwarzwaldské šunky (nebo pršutu, bresaoly apod.)
  • 200 g zakysané smetany
  • 150g eidamu
  • sůl, pepř na ochucení
  • celý kmín na posypání hotového závinu a vajíčko na potřená

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

V míse smícháme na malé kousky nakrájenou šunku, zakysanou smetanu a nastrouhaný sýr a osolíme a opepříme. Vykynuté těsto rozválíme na výšku asi 5 mm, potřeme náplní a zavineme jako roládu. Tu pak podélně rozřízneme a vzniklé prameny stočíme dohromady. Těžko se to popisuje a ještě hůř provádí, takže hodně trpělivosti (zejména při přenášení vzniklého pletence na plech - tady se hodí čtyři ruce). Na plechu cop potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme kmínem. Pečeme v rozehřáté troubě asi 30 min na 175°C.

Před pečením.

Hotový cop...malinko se rozpadl, ale byl výborný.


Buchty

Recept pochází z video kuchařky "Zapomenuté poklady české kuchyně", která vznikla v Pražském kulinářském institutu. Těsto je malinko upravené (v původním receptu bylo prostě moc málo mouky). Suroviny vystačí na pekáč a půl.

Suroviny:
  • 650 g hladké mouky (můžete dát 500 a pak postupně přidávat)
  • 150 g cukru
  • 250 ml vlažného mléka
  • 2 menší vejce
  • 50 g rozpuštěného másla
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli

+ asi 50 g rozpuštěného másla (nebo sádla) na potírání


Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Polovinu těsta rozválíme na posypaném válu na tloušťku asi 5 mm. Rozřežeme na čtverce asi 10x10 cm (čím větší, tím větší buchty ;-) ) a do každého dáme lžičku náplně - povidla, mák nebo tvaroh (recept na náplně je tady). Zabalíme jako měšec, vrchní stranu namočíme v rozpuštěném másle a spojem dolů dáme do pekáče, který jsme předtím také vymazali rozpuštěným máslem. Nechte jim trochu místa, ještě budou asi 20 minut kynout. Pak je dáme do rozpálené trouby a pečeme asi 30 min na 175°C. Jakmile zhnědnou, vytáhneme je z trouby a ještě jednou potřeme máslem. Můžeme do něj pro vůni přidat trochu rumu nebo aroma.

Rozkrájené těsto s náplněmi.

Hotový pekáč buchet.




čtvrtek 26. září 2013

Zelňáky

Konečně jsem našla recept na zelňáky, jaký jsem si představovala - křupavé, se spoustou zelí a vonící po domácím sádle. Pochází z tohoto kuchařského blogu. Suroviny vystačí na malou dávku (na fotce).

Suroviny:

  • 250 g hladké mouky
  • 225 g kysaného zelí, pokrájeného na kratší kousky
  • 75 g kvalitního sádla (já použila rovnou sádlo se škvarky)
  • dvě lžíce škvarků, najemno nakrájených (pokud nebyly v sádle)
  • 1/2 vejce
  • sůl, pepř a mletý nebo celý kmín


Ze surovin vypracujeme těsto, rozválíme ho na tenkou placku a tu nařežeme na čtverce nebo obdélníky. Ty klademe na plech, vyložený pečícím papírem, a pečeme asi 20 min v troubě rozpálené na 200°C.

Jedna dávka bude málo ;-) .




Loupáky

Recept pochází z knihy Romana Vaňka "Kouzlo kuchyně Čech a Moravy" a jen jsem změnila postup zpracování těsta (hnětací robot nevlastním) a kynutí. Rozpis postačí na menší dávku (na poslední fotce) malých loupáků.

Suroviny: 

  • 330 g hladké mouky
  • 150 ml mléka
  • 40 g cukru (část můžeme pro chuť nahradit vanilkovým)
  • 30 g rozpuštěného másla nebo sádla
  • 1 vejce (půlka do těsta a druhá na potření loupáků)
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli
  • mák nebo sezam na posypání


Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě (router ;-) ) necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Těsto rozdělíme na poloviny a každou vyválíme na kulatou placku asi 4 mm vysokou. Tu rozkrájíme na 8 trojúhelníků, ze kterých smotáme rohlíčky. Necháme je ještě půl hodiny kynout, pak je potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme semínky. Pečeme asi 20 minut na 175 °C, než zezlátnou.
Rozkrájení těsta.

Před pečením.

Hotové.






pondělí 23. září 2013

Dýňový koláč

Recept na koláč je převzatý ze stránek Prozeny.cz (recept), ale upravila jsem si ho podle sebe a povedlo se ;-) .

Suroviny:

Korpus

  • 150 g hladké mouky (můžeme nahradit celozrnnou nebo špaldovou)
  • 100 g studeného másla
  • 20 g třtinového cukru
  • 1 vejce


Náplň

  • cca 500 g dýně hokkaido 
  • 1 plechovka salka/slazeného kondenzovaného mléka (měla by mít asi 400 g)
  • 100 g třtinového cukru
  • 2 vejce
  • 250 g tvarohu z alobalu (obyčejný, ne tučný)
  • koření podle chuti (já použila zázvor, perníkové koření a muškátový ořech)


Posypka

  • 30 g slunečnicových semínek (nebo jiných semínek či oříšků)
  • 30 g másla
  • 30 g třtinového cukru


Suroviny na korpus propracujeme na hladké těsto a dáme odpočinout do lednice asi na půl hodiny. Dýni hokkaido zbavíme semínek a nakrájíme na větší kostky (já použila půlku středně velké dýně). Není třeba ji loupat, slupka je jedlá a dodá krému ještě sytější barvu. Kostky dýně uvaříme doměkka (asi 15 min), slijeme a rozmixujeme. Do vychladlého pyré vmícháme salko, vajíčka, cukr, tvaroh a koření. Tvaroh bude dělat hrudky, proto krém znovu promixujeme dohladka. 

Těsto natlačíme do formy a necháme vyšší okraje (jak je vidět na fotce). Dáme na 10 minut péct do trouby, vyhřáté na 175 °C, a teprvé poté nalijeme náplň. Pečeme ještě 40 - 50 minut. Mezitím rozpustíme kousek másla na pánvičce, pak přidáme semínka a cukr chvíli opékáme. Když začne povrch koláče tmavnout, vyndáme jej, posypeme semínky a ještě asi 5 minut opečeme pod grilem. Krájíme vychladlé, až koláč ztuhne.

Korpus ve formě (mám silikonovou, jinak nezapomeňte na pečící papír).
Upečený koláč ve formě.

Mňam mňam ;-) .


neděle 22. září 2013

Banánovo - čokoládové muffiny

Recept jsem kdysi našla na těchto stránkách (původní recept), trochu ho upravila a už ho peču několik let - žádné moje muffiny se totiž nesetkaly s takovým úspěchem.

Suroviny:

  • 4 menší nebo 3 větší banány, co nejvíce zralé
  • 3/4 hrnku cukru (výborný je třtinový)
  • 2 hrnky mouky (můžete namixovat hladkou a celozrnnou, případně špaldovou)
  • 1 vejce
  • 1/2 hrnku rostlinného oleje nebo rozpuštěného másla
  • 50-100 g čokolády na vaření
  • lžička kypřícího prášku
  • špetka soli
  • + tři lžíce kakaa, pokud chcete tmavší verzi


Banány oloupejte a v míse vidličkou rozmačkejte na kaši. Přidejte všechny další suroviny, zamíchejte a nakonec přisypte nasekanou čokoládu. Pokud by bylo těsto příliš husté, dolijte trochu mléka. Pro měření používám 250 ml odměrku, kterou tak beru jako jeden hrneček, ale na přesném poměru tolik nezáleží, tak klidně použijte jakýkoliv běžný hrnek.

Směs nalijte do forem na muffiny (níže vidíte, jak asi vyběhnou) a pečte na 175°C asi 30 min., než nahoře zhnědnou (což se u čokoládových trochu hůře poznává ;-) ).

Naplněné formičky (u rodičů mám tento plech, doma používám silikonové formičky).

Mám radši menší muffinky, tak nejsou formičky tak naplněné.

Kakaové z jiné várky.


úterý 10. září 2013

Začátečnický kváskový chléb

Recept je od CountryLifu (jejich stránky) a dostala jsem ho spolu s kváskem na jejich akci "Biodožínky", když jsem se šla podívat na exkurzi do jejich pekárny. Místo přepisování ho dávám vyfocený, protože jsem na něm nic nezměnila, pouze jsem při míchání výsledného těsta přidala více vody. Pokud přijdu na další tipy, přidám je sem později ;-)

Kvásek si můžete založit podle některého z mnoha dostupných návodů (např. od Maškrtnicy), ale zdá se mi lepší už přijít k hotovému - mělo by to jít přes iniciativu Pečem pecen (mapa kvásků k dispozici).

Letáček s receptem od CountryLifu.

Nakynutý chlebík, připravený na pečení.

Upečeno...ještě chvíli tam ale měl zůstat.