čtvrtek 2. ledna 2014

Focaccia

Recept z nové kuchařky Romana Vaňka "Klenoty klasické evropské kuchyně".

Suroviny: (1 kus)

  • 10 g čerstvého droždí
  • 160 ml vlažné vody
  • 25 ml extra panenského olivového oleje
  • 250 g hladké mouky
  • 7 g soli
  • 1 lžička rozmarýnu (sušeného, nebo čerstvého nadrobno nakrájeného)
  • olivový olej na potření
  • olivy nebo sušená rajčata do těsta (volitelně)


Droždí rozdrobíme a rozetřeme s 30 ml vody a pak přidáme i zbytek vody, olej, mouku, sůl a rozmarýn. Mícháme v ruce tak dlouho, dokud není těsto hladké, pružné a nelepivé (v této fázi můžeme přidat olivy nebo rajčata, či jimi těsto posypat před pečením). Těsto dáme na moukou posypaný vál a necháme pod utěrkou kynout asi 1,5 hodiny. Následně těsto prsty roztáhneme (můžeme zkusit váleček, ale jde to špatně) na placku o průměru 25 cm, dáme ji do olejem vytřené formy nebo plechu, potřeme olejem a necháme kynout 30 minut. Poté uděláme do těsta prsty důlky (nepropíchnut) a necháme znovu kynout asi 20 minut. Ještě jednou potřeme olejem a pečeme v troubě rozpálené na 200°C 25 minut, než zezlátnou. Vyndáme na mřížku a necháme vychladnout. Jeden kus je málo ;-).


Vánočka

Výborná vánočka, která se zatím vždycky povedla. Recept je z knihy "Poklady klasické české kuchyně" od Romana Vaňka. Videonávod, jak ji upléct z 6 pramenů, najdete tady (nejedná se o moje video).

Suroviny: (na jednu vánočku)

  • 230 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 1/2 kostky droždí (20g)
  • 115 ml vlažného mléka
  • 50 g cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 70 g másla
  • špetka soli
  • kůra z jednoho citronu
  • 1 vejce + asi půlka na potření
  • 35 g rozinek (můžeme dopředu namočit do rumu)
  • 35 g loupaných nasekaných mandlí
  • mandlové lupínky na posypání


V míse smícháme obě mouky a do důlku uprostřed rozdrobíme droždí. Zalijeme několika lžícemi mléka a zamícháme s trochou mouky okolo, až vznikne tekutá kašička. Její povrch posypeme trochou mouky a necháme zakryté asi 30 min vzejít. Pak přidáme zbytek ingrediencí (kromě ovoce a mandlí) a vypracujeme hladké těsto. Těsto při hnětení nadlehčujeme, aby se do něj dostal vzduch. Nakonec vmícháme rozinky a mandle a necháme asi hodinu kynout zakryté v míse. Z těsta vytvarujeme 6 pramenů, ze kterých podle návodu spleteme vánočku. Necháme ji kynout asi 45 minut na plechu. Pak je potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme asi 40 minut v troubě rozpálené na 170°C. Kvůli výšce se může začít nahoře připalovat, doporučuji ji proto po vyskočení péct zakrytou alobalem a odkrýt na posledních deset minut.


Z 9 pramenů (čtyři, tři, dva)

Ze šesti, drží mnohem lépe.





pondělí 9. prosince 2013

Linecké cukroví

Recept pochází z Albert magazínu z prosince 2012.

Suroviny:

  • 200 g másla pokojové teploty
  • 100 g moučkové cukru + na posypání
  • 2 žloutky
  • špetka soli
  • 300 g hladké mouky
  • 1 lžička jemně nastrouhané citronové kůry
  • džem na spojování

Ze všech surovin kromě džemu vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do folie a necháme přes noc odpočívat v lednici. Druhý den z něj vyválíme tenčí plát, ze kterého vykrajujeme různé tvary - je vhodné si počítat, kolik kterých máte, aby vám vyšly dvojice s dírou a bez díry. Pečeme v troubě rozpálené na 180°C 5-8 minut. Potom slepujeme nějakým kyselejším džemem - ideální je rybízový (já měla z josty).




Marokánky

Recept jsem dostala od přítelovy maminky a dá se použít jak na velké marokánky, tak na menší jako cukroví.

Suroviny:

  • 100 g cukru
  • 100 g hrubě nasekaných ořechů (já dala loupané mandle)
  • 100 g kandovaného ovoce (kůry)
  • 50 g másla
  • 100 ml mléka
  • 50 g hrubé mouky
  • 50 g čokolády na vaření + kousek másla na polevu


Cukr, ořechy, kůru, máslo, mléko a polovinu mouky dáme do kastrůlku na plotnu za stálého míchání krátce povaříme. Vmícháme zbytek mouky a na plech klademe placičky, které pečeme v rozpálené troubě na 180°C asi 15 minut (než trochu zhnědnou). Vychladlé je potíráme čokoládou na vaření rozpuštěnou s trochou másla ve vodní lázni.


Vánoční perníčky

Recept pochází z kartiček, které vycházely jako příloha MF Dnes v prosinci 2013. Pekla jsem je asi měsíc před Štědrým dnem, tak snad do té doby změknou :-)

Suroviny:
  • 100 g másla (dala jsem 1/2 Hery a 1/2 másla)
  • 250 g medu
  • 125 g přírodního (tmavého nebo třtinového) cukru
  • 1 lžíce koření do perníku (nejvíc dám skořice, dále anýz, badyán, nové koření a hřebíček - čerstvě utlučené, nebo si ho kupte už hotové)
  • 2 lžíce kakaa
  • 600 g hladké mouky
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 vejce
  • vajíčko na potření
  • + bílek, moučkový cukr a citron na polevu

Máslo, med, cukr, koření a kakao zahříváme v hrnci  mícháme, dokud se všechno nerozpustí. Necháme vychladnout a vlijeme do mísy s prosátou moukou, smíchanou se solí a práškem do pečiva. Přidáme vajíčka a vypracujeme hladké těsto. To zabalíme do fólie a necháme přes noc v lednici odpočinout. Druhý den si vždycky odkrojíme kus na válení a zbytek necháme v chladu. Těsto rozválíme na silnější plát, vykrajujeme tvary a potíráme je vajíčkem. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C asi 15 minut - jak jsou od kakaa tmavé, je třeba je pořádně hlídat. Zbytek na vále po vykrajování zpracujeme v ruce s nově uříznutým kusem těsta a opakujeme. Zdobíme bílkovou polevou (utřený jeden bílek, trochu citronové šťávy a moučkového cukru, kolik se vejce, aby poleva držela) nebo kupovanými zdobičkami.


neděle 1. prosince 2013

Vanilkové rohlíčky

Recept je z časopisu Albert v kuchyni z prosince 2012. Jemně mleté mandel jsem koupila v Lidlu.

Suroviny:

  • 300 g hladké mouky
  • 50 g moučkového cukru
  • 200 g másla (já dala půl na půl máslo a Heru)
  • 100 g mandlí (oloupaných a umletých)
  • 2 žloutky
  • moučkový cukr a sáček vanilkového na obalování


Máslo nakrájíme na víc kusů, dáme do misky a přidáme další suroviny. Necháme chvíli v pokojové teplotě a pak rukama vypracujeme hladké těsto. Zabalíme ho do folie a přes noc nebo na několik hodin uložíme do lednice. Z těsta tvarujeme rohlíčky a pečeme v troubě rozpálené na 180°C asi 12 minut, než mírně zezlátnou. Ještě teplé je obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.



Alsaský jablečný koláč

Recept pochází z výborného blogu s domácím pečením "Domácí jídlo u Lípy" a pouze jsem trochu snížila množství náplně.

Suroviny:

Těsto:

  • 100 g polohrubé mouky 
  • 100 g hladké mouky
  • 40 g moučkového cukru
  • 100 g másla
  • 1 žloutek
  • špetka soli
  • 2-3 lžíce studené vody

 Náplň:

  • 4 jablka
  • 2 lžíce citrónové šťávy
  • 60 g krupicového cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 2 vejce
  • 100 ml smetany ke šlehání


Máslo necháme trochu povolit a vypracujeme hladké těsto. To uložíme aspoň na půl hodiny do lednice, aby ztuhlo. Pak ho vyválíme do velikosti dortové formy. Nezapomeneme ve formě nechat vyšší okraje, aby náplň nevytekla. Jablka oloupeme, vykrájíme jadřince a nakrájíme je na čtvrtky. Ty nařízneme (ale nedořízneme) svrchu na plátky. Dobře to jde, pokud kousek jablka umístíme na prkénko mezi dvě vařečky a nařezáváme tak, že se vždy o vařečky zastavíme, a jablko tak nepřekrojíme. Čtvrtkami poklademe dokolečka a doprostřed těsto, jablka pokameme citrónem a těsto několikrát propíchneme vidličkou. Pečeme asi 25 minut na 175°C. Mezitím si vyšleháme mixérem vajíčka s oběma cukry do pěny, přidáme smetanu a směsí zalijeme předpečený koláč. Pečeme dalších 20 minut, než povrch lehce zhnědne. Studený byl moc dobrý, teplý jsme neochutnali.