čtvrtek 7. listopadu 2013

Dýňové cookies

Recept na zajímavé dýňové sušenky pochází z facebookové stránky Chutně a zdravě a je další do rodiny receptů s hokkaido. Sušenky jsou hodně měkké, takž vlastně úplně o cookies nejde, ale nevím, jak je lépe nazvat.

Suroviny: (můj hrnek je odměrka 250 ml)

  • 1 hrnek dýňového pyré (doměkka uvařená, rozmixovaná dýně - s minimem vody!)
  • 1/2 hrnku medu (asi 5 vrchovaných lžic)
  • 1 vejce
  • 1/2 hrnku oleje (slunečnicového)
  • 1 a 1/2 hrnku mouky (dala jsem napůl hladkou a napůl špaldovou)
  • 1/2 hrnku obilných klíčků
  • 1 vrchovatou lžičku kypřícího prášku
  • skořice, zázvor, kardamom


Nejdříve smícháme suché přísady, pak dodáme tekuté a zamícháme středně husté těsto. Pomocí lžíce tvoříme na plechu "sušenky" a pečeme asi 15 minut na 180°C. Část těsta jsem upekla ve formičkách na muffiny, což nebyl špatný nápad. Můžeme přidat semínka, oříšky apod.

Tohle jsou asi 2/3 sušenek z jedné dávky.


úterý 5. listopadu 2013

Jablkovo - ovesné muffiny

Jednoduché muffiny na zpracování přebytečných jablek.

Suroviny: (všechno měřím 250 ml odměrkou)
  • 2 hrnky na malé kousky nakrájených, oloupaných jablek
  • 2 hrnky hladké nebo částečně celozrnné/špaldové mouky
  • 1/2 hrnku ovesných vloček
  • 1/2 hrnku třtinového cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • asi 3/4 hrnku mléka, když tak dolijete
  • 60 g másla, rozpuštěného
  • 1 vejce
  • lžička kypřícího prášku
  • skořice


Všechny ingredience smícháme v míse a směsí plníme formičky na muffiny (konzistence viz fotka). Pečeme asi 25 minut na 175°C.



neděle 3. listopadu 2013

Medovo - mandlové briošky z kvásku

Recept pochází ze zajímavé facebookové stránky Chutně a zdravě a opravdu se povedl - po kyselosti kvásku ani stopy.

Suroviny:

  • 50 g kvásku
  • 50 + 120 + 120 g celozrnné špaldové mouky jemně mleté ( a trochu na podsypání válu)
  • 150 ml mléka
  • 1 vajíčko
  • 30 g oleje
  • 30 g rozinek (můžeme namočit do rumu)
  • 70 g tekutého medu
  • 30 g mandlové mouky (nemusí být)
  • citronová kůra


První den odebereme 50 g kvásku a necháme přes noc zakryté kvasit spolu s 50 g mouky a 60 ml vlažné vody. Druhý den ráno do těsta přidáme 150 ml vlažného mléka, 70 g medu, žloutek (bílek si schováme na potření), 30 g oleje, špetku soli a 120 g mouky. Zamícháme, přikryjeme a necháme zase kvasit, tentokrát asi 4-5 hodin. Poté přidáme mandle, mandlovou mouku, rozinky a citronovou kůru a 120 g mouky. Uhněteme, vyklopíme na bohatě pomoučněný vál. Na něm těsto dohladka vypracujeme, rozdělíme na 12 bochánků a ty necháme asi půl hodiny kynout na plechu. Pak je potřeme zbylým bílkem a pečeme 10 minut v troubě rozpálené na 200°C. Poté teplotu ztlumíme na 170°C a dopečeme asi 15 minut.





sobota 2. listopadu 2013

Kringel nebo šneci se skořicí a jablky

Výborná podzimní sladkost, do kterého spotřebujete přebytečná jablka. Recept na těsto jsem si půjčila od Maškrtnice, a dobře jsem udělala, je krásně vláčné. S náplní jsem trochu improvizovala, a povedla se taky. Těsto vystačilo jak na šneky, tak na kringel, takže můžete udělat jen poloviční dávku.

Suroviny:
Těsto:

  • 650 g mouky
  • 330 g mléka
  • 125 g másla
  • 80 g cukru
  • 2 vejce
  • 1/2 kostky droždí
  • špetka soli

Náplň:

  • jablka (výsledná hmotnost nastrouhaných by měla být asi tak 600 g)
  • sáček vanilkového cukru
  • sáček vanilkového pudinku
  • 2 lžičky skořice
  • cukr podle toho, jak jsou sladká jablka
  • nasekané vlašské ořechy
  • trochu másla


Z droždí, trochy cukru a mléka necháme v malé miste vzejít kvásek. Mouku smícháme s cukrem, solí a přidáme kvásek, vajíčka a v mléce rozpuštěné máslo. Vypracujeme hladké těsto (dejte si záležet, abyste ho při hnětení vařečkou nadlehčovali a bylo úplně hladké) a necháme kynout asi hodinu na teplém místě. Na náplň nastrouháme jablka, vymačkáme je v cedníku a přidáme skořici, van. cukr, obyčejný cukr a nasekané ořechy. Aby nám náplň nevytékala, přidáme pytlík vanilkového pudinku. Polovinu těsta vyválíme a potřeme náplní a poklademe máslem, jako je vidět na obrázku. Na šneky ho nakrájíme na špalíčky, které dáme do dortové formy nebo pekáče. Na kringel podélně rozřízneme zamotané těsto a překládáme ho jako cop ze dvou pramenů (je to dost k vzteku práce ;-)). Cop pak opatrně přeneseme na pečící papír a zatočíme do kruhu. Pečeme asi 30 minut na 180°C.
Uhnětené a vykynuté těsto.


Rozlezou se opravdu hodně ;-)-


Cibuláčky

Recept je malinko upravený a původně pochází z facebookové stránky Kuchařky ze Svatojánu, kterou můžu jen doporučit.

Suroviny:

  • 500 g cibule
  • máslo nebo olej na smažení
  • 400 g polohrubé mouky
  • 100 g žitné mouky
  • 1/2 kostky droždí (20 g)
  • lžička cukru
  • 6 lžic mléka + 100 ml
  • 2 vejce + trochu na potření
  • sůl, kmín


Cibuli oloupeme, nakrájíme na drobné kostičky a na másle nebo oleji osmahneme dozlatova. V míse smícháme obě mouky, uděláme v nich důlek a do něj rozdrobíme droždí. Přidáme lžičku cukru, šest lžic mléka, trošku promícháme a necháme vzejít kvásek. Pak přidáme vajíčka, zbytek mléka (v původním receptu je bílé víno), cibulku a sůl a necháme hodinu kynout. Vykynuté těsto rozválíme, vykrájíme kolečka a ty necháme ještě patnáct minut na plechu nakynout. Potřeme rozšlehaným vajíčkem s mlékem a pečeme na 180°C asi 20 minut dozlatova.

Těsto před a po vykynutí.

Z této dávky těsta jich bude asi 5x tolik :-).


pátek 1. listopadu 2013

Kváskový chléb bez hnětení

Další level kváskového pečení, nehnětená Šumava podle receptu pana Cuketky. Převelice jednoduché a dobré.

Suroviny:
  • 150 g žitné chlebové mouky (může být i celozrnná)
  • 300 g pšeničné chlebové mouky (nebo obyčejné hladké)
  • 320 g vody
  • 1 lžička kvásku (20g)
  • 10 g soli
  • 5 g drceného kmínu
Pro podrobnější postup se podívejte k panu Cuketkovi, tady jej pouze rychle shrnu. Ze surovin vypracujeme těsto, které necháme zakryté fólií kynout 12 hodin při pokojové teplotě. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněný vál a necháme zakryté 20 minut odpočívat. Poté ho čtyřikrát roztáhneme a přeložíme jako papír, vložíme do mísy, vyložené utěrkou a vysypané moukou, a necháme alespoň 2 hodiny kynout. Pak si rozpálíme troubu (a v ní vyšší zapékací mísu s pokličkou) na 250°C. Až dosáhneme teploty, vyndáme rozpálenou mísu, do ní překlopíme těsto, zakryjeme poličkou a pečeme 10 minut. Potom odkryjeme a dopečeme asi 30 minut, pořád na 250°C.

Kvásek je velký pracant: po zadělání těsta; druhý den ráno; po vyklopení; během kynutí.

Přístě na něm nebude tolik mouky ;-).

Chilli con carne

Výborná večeře, která zahřeje i pokud si uděláte málo pálivou verzi. 

Suroviny:
  • 500 g mletého hovězího (vždycky je lepší si ho umlít doma nebo nechat řezníka, než kupovat už umleté)
  • 400 g červených fazolí v plechovce (=1 plechovka)
  • 400 g rajčat v plechovce (=1 plechovka)
  • 150 g mrkve (2 střední)
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku, rozmělněné
  • 2 lžíce oleje
  • 4 lžíce passaty (tuhého rajského protlaku)
  • 1 lžička mletého chilli, sladké paprikv a mletého kmínu, dále trochu majoránky, oregana a utlučené dvě kuličky novéhé koření, jeden hřebíček a trochu římského kmínu
  • 1 lžička cukru
  • sůl, pepř
  • kostička hořké čokolády.


Olej rozpálíme v hrnci a smažíme na něm nadrobno nakrájenou cibuli, po chvíli přidáme i česnek, koření a oloupanou a nastrouhanou mrkev. Nakonec vsypeme maso a prudce jej opečeme. Zalijeme ho hrnkem vody  (spíš méně, a kdyžtak přilijte) a přidáme plechovku rajčat, cukr, sůl a pepř a passatu. Až maso změkne (20 minut), vmícháme slité fazole a necháme prohřát. Na závěr zamícháme kostičku hořké čokolády.