sobota 26. října 2013

Tvarohová bábovka se sušenými brusinkami

Recept na vláčnou a v rámci možností i zdravou bábovku pochází z blogu Chez Lucie. Upravila jsem pouze množství cukru  - a i tak je bábovka sladká dost.

Suroviny:

  • 3 vejce
  • 150 g másla
  • 150 g cukru + sáček vanilkového
  • 500 g polotučeného tvarohu (z vaničky)
  • 200 g dětské krupičky
  • citron
  • 1 prášek do pečiva
  • špetka soli
  • máslo a hrubá mouka na formu


V míse elektrickým šlehačem utřeme změklé máslo, oba druhy cukru a žloutky. Přidáme nastrouhanou kůru z citronu a šťávu z jedné půlky. Promícháme s tvarohem, špetkou soli a přidáme krupičku (předtím ji v misce promícháme s práškem do pečiva). Směs zamícháme, vyšleháme bílky a postupně je opatrně přidáme do těsta. Formu vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou, vlijeme těsto a pečeme asi 50 minut v troubě rozpálené na 175°C. 

Byla akorát.

Bez brusinek a citrónu by to nebylo ono.

pátek 18. října 2013

Pohankový nákyp s tvarohem

Můj vlastní recept na jednoduchou variaci nákypu s pohankou, ideální na snídani. 

Suroviny:

  • 140 g pohanky (část jsem nahradila lámankou)
  • 400 ml mléka
  • 250 g tvarohu v alobalu
  • 100 g pokrájených sušených fíků nebo jiného sušeného ovoce
  • asi 20 g cukru nebo jiného sladidla
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • hrst oříšků na ozdobu


Pohanku nasypeme do vroucího, osoleného mléka a vaříme asi 10 minut. Pak vmícháme ovoce a necháme přikryté na vypnuté plotýnce asi 20 min. Přidáme tvaroh, cukr a žloutek, případně trochu mléka, a promícháme. Nakonec opatrně zamícháme vyšlehaný sníh z bílku, dáme do zapékací mísy a posypeme oříšky. Pečeme asi 30 minut na 180 °C, než vršek zezlátne.

Akorát upečeno.

1/4 je přesně porce na snídani.

neděle 13. října 2013

Podzimní polévka - dýně, batáty, červená čočka

Co jiného vařit, když je venku ošklivo...a navíc moc ráda mixuju. Polévka/kaše se dá vařit v mnoha obměnách jak základu (třeba s mrkví, hokkaido, celerem, brambory atd.), tak koření. Vystačí na dvě pořádné porce nebo čtyři polévky (záleží na zředění).

Suroviny:

  • 1/2 velkého batátu
  • 300g dýňového pyré (dá se použít jakákoli jedlá dýně)
  • 50 g červené čočky
  • plátek másla
  • stroužek česneku
  • 1/2 kostky zeleninového bujónu
  • sušený zázvor, garam masala, curry
  • pepř
  • semínka a zakysaná smetana na ozdobení


Dýni opečeme v troubě doměkka a po vychladnutí oloupeme. Pokud ji nechceme péct, můžeme ji (stejně jako batát) oloupat a nakrájet na větší kostky. V hrnci rozpálíme kousek másla a krátce na něm opečeme dýni a batát. Zalijeme vodou, přidáme kousek bujonu a necháme asi 10 minut vařit. Přidáme červenou čočku a vaříme dalších deset minut, případně dokud se čočka nerozpadne a batáty nezměknou. Pokud jsme dýni pekli, přidáme ji až teď. Okořeníme, vhodíme rozkrojený stroužek česneku a necháme chvilku povařit. Nakonec polévku rozmixuje tyčovým mixérem a na talíři ozdobíme zakysanou smetanou a semínky.

Batáty + pečená dýně.

Spíš kaše než polévka.

neděle 6. října 2013

Chačapuri

Kynutou sýrovou placku chačapuri jsem chtěla vyzkoušet hned, jak jsem narazila na recept od pana Cuketky, ale nakonec tento nápad někam zapadl a musela jsem na recept natrefit podruhé, abych se na ni vrhla.

Suroviny (na dvě placky):

  • 500 g hladké mouky + další na dosypání
  • 125 ml vlažného mléka
  • 3 vajíčka pokojové teploty + 1 na potření placek
  • 60 g rozpuštěného, zchladlého másla
  • 5 g sušeného droždí
  • lžička soli
  • 1 balení mozzarelly a 300 g balkánského sýra na náplň (můžete vyzkoušet i jiné sýry, např. nivu)


Do proseté mouky se solím a droždím uděláme v míse důlek, do něj nalijeme mléko a uprostřed umícháme řídkou kašičku. Necháme asi deset minut stát, pak přidáme ostatní suroviny (kromě sýra) a rukou vypracujeme hladké těsto (bude potřeba přisypávat mouku). Těsto necháme asi hodinu kynout na teplém místě. 

Mezitím si připravíme sýrovou náplň - jednoduše sýry nadrobíme nebo nastrouháme nahrubo, můžeme přidat koření či dosolit, pokud se nám směs zdá málo slaná.

Polovinu těsta si dáme na vál, vysypaný moukou, a rukama jej rozplácneme na asi  1 cm tlustou, kulatou placku. Doprostřed dáme polovinu sýrové náplně a zabalíme do koule - pečlivě spojíme okraje těsta k sobě, a kouli přeneseme (spojem dolů) na plech. Na něm ji opatrně rozplácneme a prsty roztahujeme do kulatého tvaru. Dáváme pozor, abychom neprotrhli horní vrstvu těsta. Výsledná placka by měla být asi 1 cm silná. Potřeme ji rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do trouby rozpálené na 250°C asi na 15 minut. V troubě se nafoukne jako létající talíř a zase splaskne. Pečte dozlatova.

První ze dvou placek.


sobota 5. října 2013

Koláče

Koláče z klasického kynutého těsta. Náplň může být samozřejmě i tvarohová nebo povidlová.

Suroviny:
  • 500 g polohrubé mouky (když se bude těsto lepit, přidejte)
  • 100 g krupicového cukru
  • 75 g másla
  • 2 vejce + 1 na potření
  • 125 ml mléka
  • 30 g droždí
  • špetka soli


Různé náplně (recept) + drobenka (recept)

Do malé misky rozdrobíme droždí, přidáme několik lžic teplého mléka, lžičku cukru a malinko zamícháme. Asi za deset minut nám vzejde kvásek, ten smícháme v míse s dalšími surovinami. Těsto rukama prohněteme dohladka, posypeme moukou a přikryjeme utěrkou.  Na teplém místě necháme asi hodinu kynout, přičemž by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Těsto rozválíme na silnější placku (asi 8 mm) a širokou sklenicí (hrnečkem) vykrajujeme kolečka. Ta přeneseme na plech, ve středu prsty trochu ztenčíme a okraje pomažeme rozšlehaným vajíčkem. Do středů lžičkou naneseme náplň, posypeme drobenkou a dáme péct asi na 20 min do trouby rozpálené na 175°C.


čtvrtek 3. října 2013

Schwarzwaldská roláda

Roláda vyžaduje trochu cviku, ale ať ji zamotáte jakkoli, bude výborná. Recept je upravený a pochází z Apetitu z prosince 2009.

Suroviny:

Těsto:

  • 5 vajec
  • 100 g cukru krupice
  • 60 g hladké mouky
  • 40 g kakaa (na vaření, žádné Granko ;-) )
  • bourbon, jiný likér nebo silný černý čaj na zvlhčení rolády

Náplň:

  • 150 g třešní nebo višní (ideálně čerstvé, jinak kompotované)
  • 1,5 kelímku smetany ke šlehání (nejlépe 40%), dobře vychlazené
  • 2 vanilkové cukry
  • ztužovač šlehačky, pokud chcete roládu uchovat

Čokoládová poleva:

  • 150 g čokolády na vaření
  • 0,5 kelímku smetany ke šlehání
  • plátky mandlí nebo čokoládové zdobení na posypání


V menší misce smícháme prosetou mouku a kakao - důležité je lžící rozetřít hrudky kakaa. Tuto sypkou směs přimícháme k vejcím, vyšlehaným cukrem (použijte elektrický šlehač). Přidáme vanilkové aroma, zamícháme a směs rovnoměrně rozlijeme na velký plech, vyložený pečícím papírem. Pečeme v rozpálené troubě asi 15 minut (hlídat!) na 180°C.

Během pečení si navlhčíme utěrku, tu položíme na pracovní desku a na ni rozprostřeme arch pečícího papíru. Posypeme ho krupicovým cukrem a hned po vyndání na něj plát těsta položíme (vznikne tedy jakýsi sendvič utěrka-pečící papír s cukrem-plát těsta-pečící papír) a všechno (i s utěrkou) zarolujeme do rolády. Necháme vychladnout.

Po vychladnutí roládu rozmotáme, opatrně stáhneme papíry a roládu pocákáme bourbonem nebo silným černým čajem (nemusí být), a potřeme ji smetanou, ušlehanou s cukrem (a případně ztužovačem). Poklademe vypeckovanými a nakrájenými třešněmi, opatrně zamotáme a potřeme polevou. Tu vytvoříme rozpuštěním čokolády se smetanou ve vodní lázni. Roládu ozdobíme a vychladíme.


Čerstvé třešně jsou opravdu výborné.

středa 2. října 2013

Tvarožník

Tvarožníků je spoustu, tohle je moje varianta, která se skvěle hodí na snídani (vystačí na 4 porce, ale dva dny v lednici vydrží).

Suroviny:

  • 250 g odtučněného tvarohu z vaničky
  • 100 g zakysané smetany
  • 2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
  • 120 g krupičky (pšeničné, špaldové)
  • 2 balení vanilkového cukru, nebo cukr + vanilkové aroma nebo jiné sladidlo
  • 40 g mletých mandlí (nebo kokosu či jiných ořechů)
  • 1/2 lžičky kypřícího prášku
  • ovoce na ozdobení


Tvaroh a smetanu vyšleháme se žloutky, přidáme cukr, krupičku, mandle a kypřící prášek a nakonec jemně vmícháme vyšlehané bílky. Směs nalijeme do formy (buď silikonové, nebo vyložené pečícím papírem) a poklademe ovocem - já použila švestky. Pečeme asi 40 minut na 200 °C. Na posledních deset minut zvýšíme teplotu, aby se tvarožník trochu "opekl".

Před a po ;-).

Hotový tvarožník.