Recept pochází ze zajímavé facebookové stránky Chutně a zdravě a opravdu se povedl - po kyselosti kvásku ani stopy.
Suroviny:
- 50 g kvásku
- 50 + 120 + 120 g celozrnné špaldové mouky jemně mleté ( a trochu na podsypání válu)
- 150 ml mléka
- 1 vajíčko
- 30 g oleje
- 30 g rozinek (můžeme namočit do rumu)
- 70 g tekutého medu
- 30 g mandlové mouky (nemusí být)
- citronová kůra
První den odebereme 50 g kvásku a necháme přes noc zakryté kvasit spolu s 50 g mouky a 60 ml vlažné vody. Druhý den ráno do těsta přidáme 150 ml vlažného mléka, 70 g medu, žloutek (bílek si schováme na potření), 30 g oleje, špetku soli a 120 g mouky. Zamícháme, přikryjeme a necháme zase kvasit, tentokrát asi 4-5 hodin. Poté přidáme mandle, mandlovou mouku, rozinky a citronovou kůru a 120 g mouky. Uhněteme, vyklopíme na bohatě pomoučněný vál. Na něm těsto dohladka vypracujeme, rozdělíme na 12 bochánků a ty necháme asi půl hodiny kynout na plechu. Pak je potřeme zbylým bílkem a pečeme 10 minut v troubě rozpálené na 200°C. Poté teplotu ztlumíme na 170°C a dopečeme asi 15 minut.
Dneska v noci (kvásek už mi zbyl z pátečního pečení) jsem je pekla k snídani a musím uznat,že jsem moc dobré,tak akorát sladké a vůbec ne nakyslé,jak jsem se obávala.
OdpovědětVymazatAkorát bych byla ráda,kdybys sem přidávala i víc slaných receptů :)
Tak to jsem moc ráda, že chutnaly. Taky mě překvapilo, že v nich kvásek vůbec nebyl cítit. Několik jsem dala zamrazit, tak snad budou stejně dobré i později. A něco slaného mám v záloze ;-)
VymazatTak to se těším,moc slaných receptů neznám,když vynecháme koláče :)
OdpovědětVymazatJinak jsem si všimla,že sem dáváš víceméně jen recepty,které by se daly označit za zdravé. (poměrně široký a tudíž nešťastný pojem,ale budiž) Dodržuješ ty sama nějaký jídelníček (sportovní důvody apod.),máš nějaký tréninkový plán nebo se prostě jen snažíš žít zdravě?
Předem děkuju za vyčerpávající odpověď :)
Ahoj, měla jsem období, kdy jsem si hodně hlídala jídelníček a počítala kalorie, a to jsem se taky naučila používat nové a zdravější potraviny a víc vařit a péct doma. Ale tohle období, který k ničemu moc nevedlo, mě už naštěstí přešlo ;-) Teď sportuju a zajímám se o výživu pro radost a pouze se snažím jíst dost bílkovin a zeleniny. "Zdravé" potraviny a varianty jídel mi chutnají, takže není co řešit :-)
OdpovědětVymazatTak ono dost záleží na tom,jestli člověk musí vařit (pro někoho doma) nebo vaří jen tak pro radost. Já jsem bohužel případ č.1,ale když se náhodou někdy vyskytne možnost 2,náramně si to užívám :)
VymazatS počítáním kalorií a podobnými věcmi je to pak nakonec stejně vždycky tak,že člověk si to jídlo nakonec ani neužívá a to je podle mě špatně :)
Bydlím s přítelem, tak vařím pro nás dva, a když tak jednou týdně přijedu k rodičům, tak vařím a hlavně peču i u nich (užívám si tam velkou troubu, protože doma mám bohužel jen malou, asi velikosti mikrovlnky :-()
VymazatTak já v té kuchyni zas pořád někoho mám .. A navíc mám jen 6 formiček na muffiny,takže to někdy zabere pořádně dlouhou dobu :D
VymazatJinak jsem si četla ten tvůj recept na dýňovou polévku a napadlo mě,jestli jsi nezkoušela někdy místo vody vývar (třeba zeleninový) a místo mixování si dát tu práci a dýni upéct a přepasírovat přes sítko (i když uznávám,že je to trochu zdržovačka) ? Podle mě to udělá celkem rozdíl v chuti :)
6 formiček jsem donedávna měla taky, ale teď jsem si koupila v Lidlu 9 dalších, ve tvaru hvězdy. Ten plech, co je na některých fotkách, mám jen u rodičů. Do polívky dávám bujon a dýni občas peču, ale většinou tedy na přímo na jídlo a ne do polívky. Ale mezi pasírováním a mixováním rozdíl nevidím ;-)
VymazatTen plech co máte doma je vážně dobrý (myšleno u tvých rodičů),ale já mám radši silikonové formičky,líp se v nich muffiny servírují a taky se líp umývají.
VymazatNo,mě kamarád,od kterého já mám recept na svou dýňovou polévku tvrdil,že on ten rozdíl vidí .. Že bych příště zkusila taky mixovat? Faktem je,že se sítkem co mám doma je to vždycky radost :)